Transfuzja krwi i transplantacja szpiku

Witam, proszę o informację, jakie badania musi zrobić osoba, która chce oddać krew do transfuzji oraz jakie wymagania musi spełnić. Czy osoba paląca może oddać krew dla mnie (mam białaczkę)? I proszę jeszcze o parę słów, przy przeszczepie szpiku kostnego grupa krwi nie gra roli, czy tak? Liczy się tylko zgodność łańcucha DNA? Serdecznie pozdrawiam z ZH ŚCO. Ania

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Osoba chcąca oddać krew żadnych badań na własną rękę nie musi wykonywać, w stacji krwiodawstwa są przeprowadzane wszystkie wymagane procedury. Palenie papierosów nie jest przeciwwskazaniem.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW:
• osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
• osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych
części ciała;
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i
zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej składnikami.

OSOBY DOROSŁE MOGĄ ODDAĆ KREW PO OKRESIE:
• 6 miesięcy po dużych zabiegach chirurgicznych;
• 2 tygodni po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38 °C;
• 2 tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami;
• 7 dni po wykonaniu małego zabiegu chirurgicznego (np. usunięcie zęba);
• 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz anatoksyną przeciwtężcową;
• 3 dni po zakończeniu miesiączki;
• 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży.

Natomiast przy oddaniu szpiku kostnego - dawca i biorca nie muszą mieć takiej samej grupy krwi (biorca przejmie grupę po przeszczepie), ważne jest by była zgodność w antygenach zgodności tkankowej HLA (jest to zespół białek).

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!