Transseksualizm a problemy w relacjach z matką

Witam. Mam problem z moją mamą. Praktycznie przez całe moje życie wychowywała mnie mama, a mam 19 lat. Stwierdzono u mnie transseksualizm, chociaż już wcześniej było to jasne. Mój ojciec zaakceptował mnie. Natomiast matka i brat wciąż uważają mnie za dziewczynę. Rodzice się rozwiedli i nie mieszkają razem. A ja i brat mieszkamy razem z mamą. Przyjmuję już jakiś czas testosteron i widać zmiany. Od paru lat spotykam się z dziewczyną, ale moja matka jej nie akceptuje i chyba obarcza ją winą. Pomocy

Dzień dobry,

Proces Pana zmiany nie jest - jak widać - objętny dla Pana rodziny. Wydaje się, że najlepszą formą pomocy byłaby psychoterapia rodzinna, która nietylko może okazać się pomocna dla Pana, ale również dla pozostałych członków rodziny.
Ważne również, żeby był Pan pod opieką psychologa/psychiatry, znającego się na problematyce transseksualizmu.

Zmiany nie zawsze są łatwe, a można wręcz powiedzieć że zazwyczaj trudne. Zmiana płci jest znacząca nie tylko dla Pana, ale też dla całego systemu w jakim Pan żyje. Nie mogą zatem na to pozostać obojętni najbliżsi. Każdy inaczej to przyjmuje. to co Pan, być może, przyjmuje z ulgą, jako wyzwolenie, dla innych może być ostatecznym zerwaniem z iluzjami, których mocno starają się trzymać. Owszem idealnie byłoby, gdybyście jako rodzina, skorzystali ze wsparcia terapeuty rodzinnego. Jeśli będzie taka wola pozostałych, to według mnie wiele może to poukładać, oczyścić, ułożyć. Nie zawsze jednak członkowie rodzin entuzjastycznie reagują na takie propozycje. Zalecam spokój i cierpliwość. Być może czas, to coś, co okaże się Państwa sprzymierzeńcem.

Witam,

Często to, co dla nas samych jest oczywiste, naturalne lub zmierzające właśnie w kierunku pełni zadowolenia, jest dla otoczenia, tym bardziej rodziny kwestią trudną, nierozumiana, konfliktową. W wielu sytuacjach jedynym wyjściem jest czas,który pozwala zaakceptować zmiany, powoli do nich przygotowuje. Kwestie seksualności często powiązane są z systemem wartości, światopoglądowym. Potrzebne jest wiele cierpliwości i szczerości do przebrnięcia przez trudne tematy rozmowy. Jeśli szukałby Pan pomocy specjalisty polecam terapię systemową, która dotyczy całej rodziny, ich relacji, komunikacji, wzajemnej akceptacji i szacunku. Może łączyć wszystkich lub wybranych członków rodziny.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek