Trenowanie crossfit rok po operacji wyrostka

Miałem operację wyrostka rok temu. Odczuwam bardzo lekkie kłócie w okolicy blizny i poniżej. Nie utrudnia mi to funkcjonowania. Trenuję jednak crossfit i zastanawiam się jakie ćwiczenia mogę wykonywać, bo obawiam się że mogę doprowadzić do przepukliny. Czy ćwiczenia ze sztangą, ketlami, własnym ciałem, brzuszki, scyzoryki, wiosła, pompki, przysiady, podciągnięcia na drążku są dozwolone? Jak powinienem się chronić i czego unikać na treningu? Czy operacja w przyszłości będzie nieunikniona?

Witam.
Moim zdaniem rok po zabiegu można już robić wszystko, także wymienione ćwiczenia. Nie ma takiej reguły, że z racji tego, że była operacja, będzie też przepuklina. Z drugiej strony nie ma możliwości jej uniknięcia, jeśli w miejscu blizny jest zmniejszony opór ściany brzucha. I wtedy pojawi się ona nawet w czasie lekkich ćwiczeń. Ale jest to mało prawdopodobne i moim zdaniem można rozpocząć ćwiczenia. Proszę natomiast robić to ostrożnie i zacząć od ćwiczeń mniej obciążających. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Należy zmobilizować bliznę pooperacyjną oraz zrosty.
Żeby "dostać" się do wyrostka robaczkowego należało naruszyć ciągłość wszystkich warstw przedniej ściany jamy brzusznej, tj. skóry, tkanki podskórnej, warstwy mięśnio - powięzi oraz otrzewnej. Wszystkie te tkanki leżące na sobie jak warstwy cebuli, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują swobodnego ruchu względem siebie, ślizgu. Po takim zabiegu natomiast takiej swobody zaczyna brakować, pojawia się ograniczenie. Na szczęście możemy pracować z tymi ograniczeniami :)
Dobrze jest znaleźć dobrego specjalistę, najlepiej fizjoterapeutę, który zmobilizuje bliznę, uwolni zrosty i może nawet popracuję z przywróceniem swobody ruchu między jelitem ślepym i sąsiednimi tkankami i narządami, jeśli będzie taka potrzeba.
Pozdrawiam i mocy na treningach :)