Trudne relacje z ojcem

Po bardzo przykrych doświadczeniach ze Świąt Bożego Narodzenia (ojciec nie rozmawiał ze mną i z moim stałym partnerem, bo obraził się o to, że podzieliliśmy święta na pół między rodziców i byliśmy na Wigilii u rodziców partnera, a w pierwszy dzień świąt u moich i ojciec nie rozmawia ze mną do dziś). Atmosfera była fatalna, dlatego nie mamy ochoty jechać na Wielkanoc nigdzie. Czy dobrze robimy? Mam dość nerwów z tym wszystkim i totalny mętlik w głowie.

Podjęliście dobrą decyzję. Jak domniemam, że jesteście już dorośli i macie prawo decydować, w jaki sposób spędzacie Święta. Proszę dać ojcu czas, aby się jeszcze trochę po obrażał i przemyślał swoje zachowanie. Podejrzewam, że zachowuje się w ten sposób z miłości do Pani i zazdrości, że spędza Pani czas z innymi. Zapewne zawsze spędzała Pani Święta w domu rodzinnym — teraz ma Pani partnera — którego traktuje Pani poważnie. W takich sytuacjach rodzice bardzo często czynią różne niedorzeczne rzeczy (np. obrażają się), ponieważ podświadomie boją się, że stracą swoje dziecko. To się nazywa: „syndrom pustego gniazda” i jest wpisane w cykl życia każdej rodziny. Spędzenie Świąt Wielkanocnych we dwoje jest bardzo dobrym pomysłem. Proszę nie mieć sobie tego za złe i nie pozwolić sobą manipulować. Pozdrawiam i życzę radosnych Świąt.

Witam,

jest Pani dorosłą osobą i ma prawo podejmować ważne decyzje dotyczące Pani życia, nie tylko jako córki, ale również partnerki. Jeśli czują Państwo, że mają ochotę spędzić święta Wielkanocne we dwoje, że w taki sposób spędzicie je w klimacie, który Państwu najbardziej odpowiada, to oczywiście tak właśnie należy zrobić. Pani ojciec z czasem będzie musiał pogodzić się z faktem, że jest Pani dorosłą osobą i podejmuje samodzielnie decyzje i coraz rzadziej będzie pytała Pani rodziców o zgodę przy podejmowaniu życiowych decyzji. Dla Pani rodziców jest to zapewne trudne, jednak jest to etap który czeka każdego, kto zdecydował się na posiadanie dzieci – w końcu wszystkie dorastają :o) Z pewnością pamięć o tym, pomoże Pani utrzymać pozytywne relacje z bliskimi, dając im czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Z pozdrowieniami,
Elwira Chruściel