Trudności przystosowawcze, spowolnione ruchy i problemy w budowaniu zdań a zespół Aspergera

Mój 9 letni syn posiadał trudności przystosowawcze ruchy nie adekwatne wolniejsze w porównaniu do innych dzieci. Zamiast chodzić woli biegać ma problemy logopedyczne trudności w budowaniu poprawnych zdań. Mam odczucie jak bym musiał tłumaczyć mu każdy najdrobniejszego aspektu życia. Równocześnie jest inteligentny i mądry wrażliwy. Czy to może być jakąś lekka odmiana zespołu aspargera. Gdzie można to dobrze zdiagnozować w Polsce

Witam.
Na podstawie tak lakonicznego opisu trudno zdiagnozować dziecko, ale jeśli ma Pan podejrzenia, iż Syn jest dzieckiem z Zespołem Aspergera, to do diagnozy polecam dr Agnieszkę Rynkiewicz i jej placówkę https://spectrumascmed.com/ .
Radziłabym również zdiagnozować Syna pod katem ewentualnych zaburzeń Integracji Sensorycznej. I oczywiście konsultacja u neurologopedy specjalizującego się w tematyce Zespołu Aspergera/autyzmu.
Z wyrazami szacunku, Anna Tońska-Szyfelbein

Na podstawie przedstawionego opisu Pana Syn nie przejawia zaburzeń ze spectrum autyzmu. Osobiście zachęcałbym chłopca do uprawiania sportu i tyle. W przypadku wątpliwości dotyczących rozwoju poszczególnych funkcji poznawczych proponuję skorzystać z porady w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Dzień dobry witam:)
Z opisu w/w problemu proponuję zgłoszenie się również do ośrodka rehabilitacji i konsultację z lekarzem fizjoterapeutą i proponuję zastosowanie terapii czaszkowo krzyżowej odsyłam do strony z którą współpracują lekarze http://cranio-sacral.pl/pages/terapia-czaszkowo---krzyzowa-osteoterapia-kranialna.php?lang=EN co do pozostałych objawów uważam ,że konsultacja z psychologiem jest również wskazana .

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
objawy i zachowania syna, które Pani opisuje nie wskazują na zaburzenia ze spectrum autyzmu, jednak proponowałabym Pani kontakt z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną i rozmowę ze specjalistami, którzy ocenią czy syn wymaga dalszej diagnostyki pod kątem autyzmu czy zaburzeń Integracji Sensorycznej i ewentualnie wskażą placówkę, która zajmuje się diagnozą i pomocą. Serdecznie pozdrawiam
Monika Prus

Witam, wygląda na to, że warto i należy to diagnozować. Proponuję się udać do najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Pozdrawiam

W takich sytuacjach warto rozwiać swoje wątpliwości u specjalisty. Można zacząć od Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która w razie postawienia diagnozy skieruje i pomoże znaleźć odpowiednią do leczenia placówkę. Na początek jednak nie wpadałabym w panikę, gdyż wymienione w opisie objawy nie wskazują jednoznacznie i wystarczająco na tą poważną diagnozę.

Dzień dobry,
nie należy tego typu zachowań lekceważyć. Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi z autyzmem, wnioskuję że ten opis- choć tak lakoniczny- może być opisem cech osoby z Zespołem Aspergera. Na początku konieczne jest zgłoszenie się do Poradni Pedagogiczno- Psychologicznej- tej która obejmuje zakresem swoich działań szkołę do której uczęszcza dziecko( musi o tym wiedzieć wychowawca klasy). Szukanie na własną rękę i zwracanie się do różnych specjalistów uważam, że utrudni prawidłową diagnozę i w konsekwencji opóźni podjęcie odpowiedniego rodzaju działań terapeutycznych by pomóc Państwa dziecku.
W Poradni powinni Państwo uzyskać diagnozę i zalecenia a sposób w jaki będą one realizowane to już będzie kolejny etap: wybór rodzaju terapii, odpowiedniego terapeuty itp. Ale to powinien być dopiero dalszy etap- najpierw Poradnia.
Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do szybkich, ale spokojnych decyzji. To nie musi być Zespół Aspergera, ale jeżeli tak by się okazało to trzeba spokojnie się zając wszystkim co się z tym łączy.