Trudności w kontaktach z innymi osobami u nastolatki

Mam 18lat i ogromne trudności w kontaktach z innymi.nie potrafię nawiązywać nowych znajomości ani utrzymywać istniejących,nie umiem rozmawiać z innymi z wyjątkiem kilku bliskich. czuję zdenerwowanie przy nieznanych osobach. bardzo mi to przeszkadza bo czuję się samotna i bezwartościowa. trwa to już tak długo,że moje samopoczucie jest coraz gorsze,czuję się gorsza niż inni. nie potrafię nic zrobić dobrze. bywa nawet tak,że stresuję się zwykłym wyjściem do sklepu. co powinnam zrobić by to zmienić?

Witam. Może pomyślałaby Pani o psychoterapii. Takie problemy jak najbardziej nadają się do pracy nad sobą, swoimi bolączkami.

Witam,
warto byłoby spotkać się z psychologiem, pomyśleć nawet o jakiejś psychoterapii. Rzeczywiście problemy zdają się na tyle nasilone, że wygląda na to, że czas najwyższy żeby z nimi walczyć. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości możesz kontaktować się ze mną bezpośrednio na maila (adres na stronie gabinetu) może będę mogła bardziej pomóc, znaleźć odpowiednią dla Ciebie formę pomocy. Pozdrawiam.

Dzień dobry, zastanawia mnie czy trudności o których Pani pisze pojawiły się niedawno czy to problemy z którymi boryka się Pani od momentu kiedy zaczęła Pani dojrzewać. Wydaje się, że z jednej strony to trudności rozwojowe jak na Pani wiek, ale z drugiej strony ma Pani już tego dość i wymaga Pani od siebie większej dojrzałości. Domyślam się, że intelektualnie, na rozum, to ma Pani świadomość w jakim kierunku miałaby się Pani zmieniać ale emocjonalnie jest to dużo trudniejsze - np. pojawia się negatywny dialog, krytyczny wobec siebie. Proszę spróbować poszukać psychoterapeuty/tki dla siebie. Jest Pani w takim wieku, że to trudność rozwojowa i pomoc specjalisty może dość szybko dać efekty. Pozdrawiam.