Trudności w nawiązywaniu relacji z obcymi

Witam serdecznie mój problem polega na tym ze nie potrafie nawiazywać relacji z obcymi odczuwam pustke i brak tematow czuje jak bym była pozbawiona myslenia co to moze być prosze o pomoc

Warto przemysleć, czy tak było zawsze? Czy nasila się w określonych sytuacjach (ekspozycja społeczna, lęk przed oceną, duża grupa ludzi, sytuacje stresowe itp). Aby jednak bliżej określić problem, a także możliwości poradzenia sobie z nim- warto skonsultować się z psychologiem. W dłuższej rozmowie, na podstawie wywiadu klinicznego oraz obserwacji, psycholog postawi diagnozę (określi typ trudności) oraz zaproponuje możliwość pracy nad sobą i zmiany, a tym samym poprawy odczuwanej jakości relacji.

To może być nieświadoma niechęć do odkrywania siebie przed nowymi osobami. Jest to podszyte brakiem zaufania. Powodem są doświadczenia rozczarowania w relacjach z ludźmi z najbliższego otoczenia.
Jeśli trudności w nawiązywaniu relacji utrudniają Pani życie, są powodem stałego dyskomfortu lub cierpienia - proszę zgłosić się do psychologa.

Witam Panią. Odpowiadając na Pani zapytanie przychodzą mi do głowy dwie hipotezy. Pierwsza dotyczy lęku przed nieznanym. To nasza naturalna reakcja związana z poczuciem bezpieczeństwa. Czujemy się pewniej w sytuacji, którą znamy i czujemy się z nią oswojeni. Z Pani opisu mogę wnioskować, że trudność o której Pani napisała nie dotyczy relacji z ludźmi, których Pani zna i kontaktuje się z nimi od dłuższego czasu. Druga moja hipoteza dotyczy poczucia wartości i samooceny. W sytuacji, kiedy mamy nawiązać kontakt z "nową" osobą mogą się pojawić wątpliwości czy mamy do tego odpowiednie umiejętności. Kolejnym dylematem może być - czy mamy coś ciekawego do zaoferowania w tej relacji? (ciekawe tematy, czy jesteśmy dla kogoś ciekawi, atrakcyjni). Im większe będą wątpliwości dotyczące poczucia własnej wartości i samooceny tym większe mogą być trudności w nawiązywaniu nowych relacji. Zaznaczam, że to są moje hipotezy. Może je Pani sprawdzić w bezpośrednim kontakcie z psychologiem do czego Panią zachęcam. Pozdrawiam Panią

Pani wpis sugeruje, że nie wierzy Pani w swoje możliwości. Czytamy książki, chodzimy do kina, słuchamy muzyki, oglądamy telewizję, więc przez naszą głowę przewija się bardzo dużo różnych tematów. I właśnie o tych tematach możemy rozmawiać nawet z obcymi osobami. Trzeba tylko uwierzyć w siebie i w swoje możliwości. Proszę więc przed kolejnymi kontaktami lub relacjami nie krytykować siebie a przede wszystkim nie włączać myśli że nie da Pani rady. Jest Pani bardzo młodą osobą i to jest jeden z bardzo poważnych atutów w relacjach. Wiara w siebie bardzo pomaga i rozwiązuje wiele problemów. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl