Trudności w podjęciu decyzji dotyczącej związku

Witam, od 2 lat z przerwami spotykam się z facetem(do którego mam dużą słabość), który w skrócie ma problem z określeniem własnego ja, podejmowaniem ważnych decyzji, manipuluje innymi. Mówi, że tylko przy mnie czuje się prawdziwym sobą i że nie może beze mnie żyć , mimo to jednak nie jest w stanie zdecydować się na 100% związek ze mną w obawie, że mnie straci.Gdy chcę to zakończyć on ze wzmożoną siłą wydzwania i nie daje o sobie zapomnieć. Czy on albo ja mamy jakieś zaburzenia osobowości ??

Witam serdecznie. Myślę, że najważniejsze, to odpowiedzieć sobie na pytanie "jakie korzyści ja mam z tego związku?". Czy sprawia on, że czuję się lepiej? Osoby, które potrafią manipulować otoczeniem często dają nam złudne poczucie siły. Złudne, bo w rzeczywistości jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, coraz mniej wierzymy w siebie i stajemy się coraz bardziej zależni od partnera. Może warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekuje Pani od związku i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten mężczyzna jest w stanie kiedykolwiek te potrzeby zaspokoić.

Podobne zachowania rzeczywiście mogą wynikać z lęku przed odrzuceniem, niskiego poczucia własnej wartości czy poważnych zranień w przeszłości. Mogą także tak objawiać się zaburzenia osobowości. Zachęcam zatem do konsultacji psychologicznej, a w razie potrzeby skorzystania z psychoterapii. Warto także przemyśleć, czy chce Pani, by Pani związek tak wyglądał? Może warto jasno i wyraźnie mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach oraz stawiać granice. W przeciwnym wypadku może Pani odczuwać frustracje, poczucie niespełnienia czy nawet odrzucenia, może obniżyć się poczucie własnej wartości czy sprawstwa.