Trudności w przybraniu na wadze a hormony

witam serdecznie. Od zawsze należałam do chudzielców i za nic nie mogę przytyć. Mam 162 cm a moja waga wacha się miedzy 45 a 47 kg. Nigdy nie ważyłam więcej. Chciałabym ważyć przynajmniej 55-60kg. Mam już kompleksy na tym punkcie, często zdarza się że już płaczę z tego powodu, bo chcę a nie mogę przytyć. Koleżanki mi zazdroszczą 'figury' a ja zazdroszczę im. Chciałabym wyglądać jak kobieta, a nie wieszak na ubrania. Cokolwiek nie założę, wisi na mnie jak na wieszaku, zwłaszcza sukienki, których właśnie z tego powodu nie noszę. Do tego mam bardzo mały biust, i gdzieś od 2 lat wypadają mi włosy. Nie garściami, ale przy czesaniu zawsze jest cała szczotka, czy przy kąpieli w odpływie jest ich pełno, do tego na wszystkich ubraniach, ma to jakiś związek z tym? Parę lat temu robiłam badania krwi, i wg lekarza rodzinnego są w normie, i taka jest moja natura. Już nie mam ochoty słuchać że taką mam przemianę materii. Zamierzam iść do endokrynologa. Prywatnie, wolę zapłacić, bo zależy mi na znalezieniu przyczyny i dogłębnej analizie i podjęciu ewentualnego leczenia, a nie jak na NFZ 10 minut i następny. Jaka może być tego przyczyna, tarczyca, hormony czy ta nieszczęsna przemiana materii, czy coś jeszcze innego? Jeżeli znów się okażę, że przemiana materii, endokrynolog przepisze mi jakieś leki na jej zatrzymanie? jak w ogóle wygląda taka wizyta, i ile kosztuje?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Powodów kłopotliwego uzyskania odpowiedniej masy ciała może być wiele. Warto sprawdzić czy problemem nie stanowią hormony tarczycy (które mogą wskazywać na nadczynność tarczycy, przy której często występuje zbyt niska masa ciała oraz wypadanie włosów), dlatego warto udać się do endokrynologa, który odpowiednio zdefiniuje wyniki badań krwi. Po wizycie u specjalisty warto udać się do dietetyka, który pomoże ustalić dietę w tym schorzeniu lub gdy zostaną wykluczone problemy hormonalne, sprawdzić czy przypadkiem dieta, którą Pani stosuje nie jest zbyt mało kaloryczna. Gdyż jednym z innych powodów niż problemy hormonalne, może być po prostu zbyt mała podaż energii. Powodem tego może być zarówno codzienne przyjmowanie zbyt małych porcji posiłków ale także źle skomponowane, co za tym idzie dieta deficytowa w witaminy i składniki mineralne, która także może powodować wypadanie włosów (odpowiedzialne za to zjawisko jest niedobór witaminy H- biotyna, kwasu foliowego, cynku).

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Dieta na przytycie
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-na-przytycie.html?c=7