Trudności w zaśnięciu i przespaniu całej nocy

Witam.Od dłuższego czasu mam problemy z zaśnięciem i przespaniem całej nocy. Nie raz gdy już leże zdarza się, że strasznie szybko bije mi serce. Gdy już uda mi się zasnąć to potrafię po kilkanaście razy budzić się w nocy. Mam pracę zmianową, już próbowałam po nocce nie kłaść się spać do wieczora i gdy przychodził wieczór i zasypiałam to i tak w nocy dalej się budziłam. Bardzo jest to dla mnie meczące, gdyż nie pamiętam kiedy przespałam cala noc a już nie mowie o wyspaniu się. Proszę o pomoc..

Brak higieny snu, który w Pani przypadku będzie dość trudny do zmiany przy takim trybie pracy, to może być tylko jedna z przyczyn opisywanych przez Panią trudności. Objawy jakie Pani opisuje sugerują jakiś rodzaj zaburzeń lękowych, ale zachęcałbym do wizyty u psychiatry i dokładniejsze omówienie kłopotów.

Być może Pani organizm nie "przestawił" się jeszcze na nowy tryb funkcjonowania? Inaczej mówiąc rytmy okołodobowe są w dużym procencie rodzajem przyzwyczajenia i funkcjonowania. Ich zmiana wymaga pewnego czasu i zachodu.
Warto przyjrzeć się swoim rytuałom związanym ze spaniem i niektóre zmienić na bardziej adaptacyjne do warunków. Druga rzecz to konsultacja z lekarzem, który ewentualnie może wesprzeć farmakoterapią na początek.
Pytanie także o inne objawy- jeśli budzi się Pani z lękiem warto wykluczyć tzw bezdech nocny i inne neurologiczne zaburzenia snu.
A jeśli w Pani życiu obecne są inne objawy lękowe zachęcałabym do konsultacji z psychologiem.