Trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, bujanie się i patrzenie bokiem przez 20-miesięczne dziecko a autyzm

Witam. Syn ma 20m od doslownie tyg przestal reagowac na imie kiedy go wolam, ale np podczas zabawy w ganianego, chowanego lub a kuku zdarza mu sie reagowac. Czasami ma trudnosci z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, ale kiedy go nawiaze to przytrzymuje wzrok i nie jest to tzw patrzenia przez osobe. Syn buja sie w nocy kiedy sie obudzi, nie zawsze, bujal sie takze na kanapie obijajac plecami, ale tylko podczas reklam, teraz wylaczylismy tv i sie nie buja. Czasam patrzy bokiem. Czy to autyzm?

Bujanie nie oznacza autyzmu. Proszę go często przytulać, głaskać i chwalić, ponieważ czasami bujaniem dziecko stara się ukazać swoje osamotnienie. Być może syn potrzebuje wiecej fizycznego kontaktu. Proszę całkowicie wyeliminowac telewizor, zakupić płyty do słuchania z bajkami i odgłosami zwierząt i to mu puszczać wówczas będzie rozwijał swoją wyobraźnie i mowę. Gdyby nasilały się niepokojące Panią zachowania proszę zgłosic się z dzieckiem do Poradni szkolno- pedagogicznej. Proszę pamietać że synek ma dopiero 20 m-cy, wystarczy,że przez moment bedzie utrzymywał z Panią kontakt wzrokowy.

Witam. Brak reakcji na imię, trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego to dość niepokojące symptomy, ale nie muszą one świadczyć o autyzmie. Czy Synek się komunikuje, mówi? Czy wskazuje palcem, gdy coś chce? Czy zabawkami bawi się adekwatnie? Jak reaguje na inne osoby i rówieśników? Jak reaguje na nowe miejsca, zmianę otoczenia? Bez odpowiedzi na te pytania ciężko jest coś więcej powiedzieć, czy Pani Synek rozwija się prawidłowo, czy też jest jakiś powód do zmartwień.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Niekoniecznie, syn na pewno ma większą potrzebę bujania się, kołysania, należy go mocniej dociskać, bawić się w turlanie.zaleca się konsultację u terapeuty SI

Witam,
Zachęcam do konsultacji psychologicznej. Dokładna obserwacja dziecka, badania i wywiad z rodzicem powinny dostarczyć Pani rzetelnej odpowiedzi