Trudności z zajściem w ciążę - co powinnam zrobić?

Mam 30 lat i 3-letnią córeczkę urodzoną przez cesarskie cięcie ze względu na położenie miednicowe. Z zajściem w ciąże miałam problemy. Miałam robione badanie HSG, które nie wykazało nieprawidłowości. Później co miesiąc Pan Dr przez USG dopochwowe kontrolował jajeczkowanie, niby wszystko było w porządku, ale w ciążę nie zachodziłam. Ostatecznie brałam C******** i L****** i w trzecim cyklu się udało. Nie byłam jednak przed podaniem tych leków zbadana hormonalnie. Wtedy nie zastanawiałam się nad tym, tylko cieszyłam że jestem w ciąży.

Od 8 miesięcy staramy się z mężem o drugie dziecko i znowu nic. Ostatnio na wizycie kontrolnej w 12 dzień cyklu Pan Dr stwierdził, że komórka jajowa ma 14mm i że to oznacza, że nie jest na tyle dojrzała, żeby to był cykl 28-dniowy i że pewnie będzie dłuższy. Ja jednak dostałam miesiączkę jeszcze wcześniej bo 27 dnia cyklu. Czy to może świadczyć, że komórka jajowa nie dojrzewa tak jak powinna? Dodam, że od wielu miesięcy jak w zegarku 15 dni przed miesiączką (cykle mam zawsze 28-30 dni) obserwuje u siebie czop śluzowy (troszkę gęstego śluzu, czasami lekko podbarwionego na różowo i dużo śluzu płodnego). O czym może to świadczyć? Czy powinnam przeprowadzić badania hormonalne? Jak tak to jakie i w jakie dni cyklu? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Nie każde krwawienie z pochwy jest miesiączką. Skoro lekarz na podstawie wielkości pęcherzyka ocenił, że cykl będzie dłuższy niż 28 dni, a krwawienie wystąpiło wcześniej, to prawdopodobnie było to krwawienie śródcykliczne (krwawienie z przełomu), spowodowane tym, że błona śluzowa macicy rozbudowała się nadmiernie i częściowo zaczyna się złuszczać. Takie krwawienie nie jest miesiączką i nie rozpoczyna nowego cyklu (poprzedni cykl cały czas trwa).

W takim przypadku owulacja może wystąpić bardzo szybko po krwawieniu. Wystąpienie śluzu płodnego nie potwierdza, że owulacja się odbyła, ponieważ mogła to być nieudana przymiarka do owulacji. Regularność cykli nie gwarantuje, że bieżący będzie miał taką samą długość, ponieważ w każdej chwili mogą wystąpić czynniki, które opóźnią owulację, a w konsekwencji miesiączkę. Proszę się na razie nie martwić, tylko aktywnie starać się o dziecko.

Sugeruję obserwację cyklu za pomocą metody termiczno-objawowej w celu sprawdzenia, czy cykle są dwufazowe. W 90% przypadków dwufazowość cykli oznacza występowanie prawidłowej owulacji. Wykres temperatury pomoże lekarzowi w zadecydowaniu, w jakim dniu należy wykonać badania hormonalne.