Trudności z zajściem w ciążę - jakie leczenie wybrać? Jakie badania jeszcze zrobić?

Witam serdecznie. Mam 28 lat. Od kilku lat jestem na tabletkach ze względu na zanikające miesiączki (przerwy nawet półroczne): 1. najpierw był T*** - preparat gestodenu i etinylestriadolu (okres miał wrócić po odstawieniu po kilkunastu opakowaniach - nie wrócił), 2. potem D*** -preparat cyproperonu i etinylestriadolu -  jak wyżej, 3. obecnie - D*** (16.-25. dzień cyklu). Przy D*** miałam normalnie starać się o dziecko. Ale od roku staramy się o dziecko i jak dotąd bezskutecznie. Lekarz kazał mi przyjść po roku starań. Obecnie wybieram się zatem, ale do nowego lekarza. Dodam że przy braniu wszystkich powyższych tabletek cykle są równo 28-dniowe. Proszę o dodatkową radę - jaka byłaby najwłaściwsza metoda leczenia celem zajścia w ciążę? Jak widać zdanie się na los nie pomaga. Dodam swoje najświeższe wyniki badań: 1) 3. dzień cyklu: FSH - 4,95 mIU/ml; LH - 9,7 mIU/ml; estradiol: 365,9 pmol/l; testosteron: 2,80 nmol/l (norma 0,22-2,9) 2) 22. dzień cyklu: progesteron - 2,1 nmol/l; estradiol - 137,6 pmol/l; PRL - 10,32 ng/dl Według mnie mam za niski progesteron, a LH/FSH + podwyższony testoteron + rzadkie miesiączki wskazują na PCO (chociaż lekarz na USG twierdził, że na obrazie jajników nie widać cech PCO). Czy to możliwe, że nie mam PCO? Czy to możliwe, że przy tak niskim progesteronie są owulacje? Czy są jakieś szanse na stymulację? Proszę o radę, bo oczywiście na wizytę u specjalisty trzeba długo czekać, a ja okropnie się niepokoję. Byłabym wdzięczna za poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli chodzi o przedstawione wyniki:
- nieprawidłowy jest rzeczywiście stosunek LH:FSH,
- natomiast testosteron jest w normie - to co jest w normie to jest prawidłowe, nie patrzy się wtedy, czy górna czy dolna granica,
- przy podejrzeniu PCO można by było oznaczyć SHBG,
- w tej chwili otrzymuje Pani wspomagająco progesteron, w przypadku rzeczywiście obecnej niewydolności ciałaka żółtego po owulacji należy nadal podawać preparat progesteronu oraz w czasie ciąży.

Jeżeli nie ma w obrazie klinicznym cech sugerujących PCO, za mało jest danych, by móc na ten moment rozpoznać tę jednostkę chorobową u Pani. By upewnić się, iż jest owulacja, to prócz domowych testów owulacyjnych dostępnych w aptece, najlepsze jest wykonanie badania USG przezpochwowego w okresie tuż przedowulacyjnym, by sprawdzić, czy jest pęcherzyk dominujący.

Jeszcze za wcześnie, by mówić o metodach wspomagających rozród czy stymulacjach. Jeżeli nie ma eweidentnych zaburzeń w gospodarce hormonalnej i cykle okażą się być owulacyjne, należy dalej poszukiwać przyczyny trudności w zajściu w ciążę. Również proponuję wykonać badanie nasienia.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!