Trudności ze zrzuceniem wagi po urodzeniu dziecka

Witam. Po urodzeniu dziecka ( 13 m-c temu) nie mogę schudnąć do dzisiaj, próbowałam już wielu diet, ćwiczeń, nie wiem już co robić. Po urodzeniu okazało się że mam niedoczynność tarczycy i do czasu wyregulowania poziomu TSH mój lekarz endokrynolog sugerował że mój problem z wagą może być spowodowany tą chorobą, jednak po tylu miesiącach leczenia to lekarz sam stwierdził, że nie możemy obarczać za ten stan tarczycy. Proszę o pomoc, co robić może jakieś badania dodatkowe?

Witam Panią,

Niedoczynność tarczycy w pewnym stopniu wpływa na masę ciała, ponieważ przyczynia się do zwolnienia metabolizmu. Jednak tak jak Pani słusznie napisała nie możemy całe winy zwalić na chorobę. Należy dokładniej przyjrzeć się Pani diecie. Pisze Pani iż próbowała wielu diet i to mnie martwi ponieważ istnieje jedna skuteczna i efektywna dieta jaką jest zdrowe, racjonalne odżywianie. nie należy eksperymentować z dietami, głodzić się, stosować monodiety czy diety bardzo rygorystyczne. W ten sposób dodatkowo zwalnia Pani swoją przemianę materii.

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie ilości, jak często, ile po przebudzeniu jest śniadanie, ile czasu przed snem kolacja. Ja chętnie zerknę, przeanalizuje Pani żywienie i wskażę ewentualne błędy. Odpowiednio skomentuję Pani jadłospis i pomyślimy co dalej.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk