Trzustka słabo wydzielona w wyniku tomografii jamy brzusznej

W związku z bólami zlokalizowanymi po lewej stronie brzucha (kłujące, pojawiające się bez konkretnej przyczyny) i ogólnymi dolegliwościami gastrycznymi, a także wykazanym w USG jamy brzusznej "tworze w ogonie trzustki, możliwy powiększony węzeł chłonny odczynowy", udałam się na tomografię jamy brzusznej. W opisie wyniku pojawiło się zdanie "trzustka słabo wydzielona" - co to oznacza? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Istotny jest obraz, jaki widział radiolog. Opis nie jest tu wystarczający. Jeżeli we wnioskach nie zostało ujęte żadne podejrzenie patologii w obrazie trzustki, nie jest żadną wskazówką dla lekarza kierującego. Może być podpowiedzią do rozpoznania zapalenia trzustki, jednak to rozpoznaje się w połączeniu z badaniami z krwi i wywiadem. Nigdy osobno.

Nie podano wymiarów zmiany znalezionej w badaniu USG - ale po opisie można wnioskować, że jest niewielkich rozmiarów ( do 20mm ) - tego typu zmiany w ogonie trzustki zazwyczaj są nieme objawowo - tzn. nie powodują wymienionych przez Panią dolegliwości. Z dużym prawdopodobieństwem można to zatem uznać za przypadkowe znalezisko.

Wnioski jakie należałoby postawić po obecnych wycinkach badań obrazowych:
-badanie USG i badanie CT jamy brzusznej jednoznacznie nie oceniło charakteru zmiany.
-w celu poszerzenia diagnostyki należałoby wykonać badanie MR jamy brzusznej. Jeżeli w badaniu MR zmiana nie zostanie uwidoczniona - należy założyć że jej po prostu nie ma.

Zakładając wiek, objawy i lokalizację warto rozważyć wykonanie gastroskopii - gdyż z dużym prawdopodobieństwem to właśnie tam leży przyczyna dolegliwości. Wymienione powyżej badania w obiektywny sposób nie ocenią śluzówki żołądka.