Trzy ząbki u rocznego syna

Mój Synek ma rok i prawie trzy miesiące. Ma tylko 2 ząbki na dole i zauwazylam dzis 3 ząbek, calkiem przypadkowo bo to pierwszy ząb trzonowy na górze po prawej stronie A górnych jedynek (wypatrywanych) nie widac! Czy to powod do niepokoju?

I tak i nie.zdaza sie ze zęby wychodzą z opóźnieniem .należy aby miec pewnosc ze nie ma dodatkowych powodów niz tylko ich lenistwo wykonac badanie krwi / morfologia z rozmazem , poziom wapnia i magnezu , PCT , oraz hormony tarczycy/.jesli synek urodził się z prawidłową wagą , a obecnie przy bilansach nie odbiega od normy wiekowej a badania tez będą w normie to należy uzbroic sie w cierpliwosc. Polecam twarde gryzaki lub pokarm bo to stymuluje zabki do szybszego ruchu.

Lek. dent. Agnieszka Ĺťukowska

cierpliwości trochę.

Wszystkie zęby mleczne powinno mieć dziecko 2,5 roczne. Zazwyczaj po ukazaniu się dolnych siekaczy pojawiają się górne, a potem trzonowce.Proponuję zgłosić się do gabinetu stomatologicznego celem oceny górnej szczęki pod kątem obecności w dziąśle niewyrżniętych jeszcze siekaczy. Pozdrawiam

Witam. Pierwsze zęby mleczne powinny pojawić się do 12 miesiąca życia dziecka. Pani synek co prawda ząbkuje stosunkowo późno ale myślę, że nie ma powodu do niepokoju. Dobrze byłoby jednak pokazać dziecko pedodoncie by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Należy się przyjrzeć jak wyglądają dziąsła w okolicy górnych jedynek. Bo być może one się wyrzynają ale nadal nie są widoczne bo nie przebiły wałów dziąsłowych. Co do kolejności wyrzynania się zębów u dzieci należy zachować daleko idącą ostrożność, bo tutaj występuje duża zmienność. Tak więc na Pani miejscu bym się nie martwił na zapas tylko obserwował dziecko i brak dalszych postępów w wyrzynaniu się górnych jedynek skonsultował z lekarzem za kilka miesięcy.

Witam, jako matka na pewno bym się niepokoiła. Co prawda zdarza się,że dzieciom późno wyrzynają się zęby, ale też wcale nierzadko zdarza się brak zawiazków zarówno zebow mlecznych jak i stałych. Lekarz pedodonta na pewno oceni stan rozwoju szczęk dziecka i poinformuje Panią czy jest powód do niepokoju. Wszelkie wątpliwości powinno rozwiać zrobienie zdjęcia RTG. Pozdrawiam ;)