Trzydniowa głodówka a oczyszczanie organizmu

Czy trzydniowa głodówka oczyszczająca to dobry sposób?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Tego rodzaju praktyki nie oczyszczają organizmu, a jedynie osłabiają go. Zdecydowanie lepszą metodą jest stała zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe, wybór wartościowych odżywczo produktów spożywczych , zwiększenie ilości wypijanych płynów (wody, świeżowyciskanych soków owocowych i warzywnych) oraz zwiększenie podaży błonnika, który sprzyja regulacji pracy i oczyszczeniu jelit. Polecam także zwiększenie podaży fermentowanych produktów mlecznych- zawarte w nich bakterie kwasu mlekowego poprawiają stan flory jelitowej wspomagając trawienie i usuwanie toksycznych produktów przemiany materii.

Witam, głodówka oczyszczająca może mieć różną formę – można nie spożywać nic i pić tylko wodę, można także jeść warzywa, owoce, pić wodę czy herbaty ziołowe – taka forma będzie bardziej odpowiednia. Należy pamiętać, żeby nie stosować diety głodówkowej zbyt częste i zbyt długo. Osoby o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym (kobiety w ciąży i karmiące, dzieci i młodzież, osoby aktywnie uprawiające sport) oraz z jakimikolwiek dolegliwościami zdrowotnymi nie powinny stosować takiej diety lub ustalić najpierw jej warunki z dietetykiem. Nie napisałaś/łeś w jakim celu chcesz stosować dietę oczyszczającą – czy tylko, aby „się oczyścić” czy też stracić tkankę tłuszczową – w tym wypadku nie będzie to odpowiednia dieta. Pozdrawiam.

Witaj,
Głodówka to nie jest dobry sposób na oczszczenie organizmu. W trakcie jej stosowania będziesz czuł/ czuła zmęczenie, wstąpią niedobory pokarmowe. Lepszym sposobem jest wprowadzenie do diety warzywa i owoce, soki warzywne, kasze, płatki owsiane. Nie będą występowały wahania glukozy we krwi. Błonnik zawart w produktach roślinnych zwiąże substancje toksyczne, resztki pokarmowe w jelitach i ułatwi ich wydalenie. Ponadto pij duze ilości wody nawet 2 litry dziennie, przyspieszy to proces oczyszczania krwi w nerkach