Tuńczyk w diecie u 16-miesięcznego dziecka

mam 16 miesięcznego syna. od 4 miesięcy podaje mu tuńczyka z puszki (sugestia położnej ). maksymalnie 2 razy w tygodniu i to nie jakieś wielkie ilości( nawet nie połowa 160 g puszki).ostatnio mama mnie przestrzegla żebym tego nie robiła. poczytalam trochę i juz wiem ze chodzi o rtęć. czy mogłam zaszkodzić synowi? jaka jest dozwolona ilość rteci u tak małego dziecka (ok 10 kg)? czy powinnam wykonać jakieś badania żeby sprawdzić czy go nie zatrulam?

witam serdecznie,
Ryby są ważne w diecie dziecka, z uwagi na kwasy omega, witaminę D, jod. Zaleca się aby podawać dwie porcje w ciągu tygodnia ale ważne aby dieta była urozmaicona, czyli nie podajemy cały czas tego samego gatunku ryby. Unikamy podawania ryb dużych, drapieżnych z uwagi na kumulację rtęci. ryby wskazane w diecie dziecka to łosoś dziki, sardynki, szprotki, śledź atlantycki, makrela atlantycka, pstrąg, dorsz. Nie zaleca się podawania takich ryb jak; rekin, okoń, miecznik, makrela królewska.
Na chwilę obecną proszę zacząć wprowadzać inne gatunki ryb, tuńczyka podawać bardzo sporadycznie.W diecie dziecka należy unikać podawania żywności z puszek, ryb wędzonych, w zalewach.

pozdrawiam
Małgorzata