Twardniejący brzuch...

Witam.
Jestem w 27 tygodniu ciąży, mam bardzo często twardy brzuch, nie towarzyszy temu żaden ból, ale niepokoi mnie to. Najczęściej twardnieje na wysokości pępka.

I mam dodatkowe pytanie, średnica główki mojego dziecka jest o 13 dni młodsza od pozostałych narządów, natomiast obwód się zgadza, wymiaru móżdżku również.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Twardnienie brzucha jest związane najprawdopodobniej ze skurczami Braxtona-Hicksa- to naturalne na tym etapie ciąży. Przy najbliższe wizycie lekarz określi w badaniu, czy mają one wpływ na szyjkę macicy (czy nie rozwiera się ona)- nie powinny.

Co do drugiego Pani pytania. Różnica pomiędzy BPD a pozostałymi wymiarami jest zapewne związana z błędem pomiaru lub błędem aparatu. Proszę się tym nie przejmować.

Pozdrawiam serdecznie!