Twardnienie brzucha w ciąży - czy powinnam się niepokoić?

Witam. Jestem w 19 tygodniu ciąży. Od około tygodnia zauważyłam twardnienie brzucha w ciąży - zwłaszcza wieczorem w pozycji siedzącej. Objawia się to pojawieniem się bardzo twardego miejsca. Czasami to twardnienie jest po prawej, czasami po lewej stronie podbrzusza - dodam, że pojawia się ono bardzo nisko, mniej więcej na poziomie pachwin. Początkowo odczuwam to jako mrowienie, po czym czuję wyraźnie twardnienie (początkowo myślałam, że to może ruchy dziecka). Twardnienie to pojawia się kilkakrotnie w ciągu krótkiego czasu, głównie właśnie wieczorem, w pozycji siedzącej (nie leżącej), po czym ustępuje. Chciałam zapytać, czy jest to coś niepokojącego, czy twardnienie brzucha w ciązy to normalny objaw w takim stadium ciąży? Dodam, iż ostatnio pobolewa mnie brzuch, czasami pojawia się kłucie w podbrzuszu (nie jest to ciągły ból). Kiedy powinnam się niepokoić? Następną wizytę mam dopiero za 2 tygodnie. Czy powinnam udać się wcześniej do lekarza?

Witam serdecznie!
Skurcze macicy zwykle występują pod postacią twardnienia brzucha. Po 20 tygodniu ciąży pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa, będącymi skurczami fizjologicznymi przygotowującymi powoli do porodu. W Pani przypadku, gdy pierwsze objawy pojawiły się około 18 tygodnia ciąży wskazana jest wizyta kontrolna u lekarza, który wykluczy patologię w obrębie szyjki macicy. Zdarza się bowiem, że podobne objawy mają miejsce w trakcie skracania szyjki, co predysponuje do wystąpienia porodu przedwczesnego. Objawami dodatkowo alarmującymi są plamienia, których jednak Pani nie zgłasza.
Kłucie z kolei jest spowodowane rozciąganiem więzadeł macicy na skutek wzrostu macicy i płodu.
Pozdrawiam.