Twardość kości w badaniach na osteoporozę

Witam mam 54 lata rok temu zrobiłam badanie na osteoporozę w autobusie przyjezdnym, w wyniku badania stwierdzono że mam bardzo twarde kości, badanie wyszło ponad normę ( wynik badania gdzieś zapodziałam). Gdzie mogę powtórzyć taki badanie. Czy można to leczyć

Witam serdecznie,
Jeśli Pani wykonywała badanie densytometryczne w osteobusie (mobilnej pracowni) to radziłbym Pani powtórzyć badanie w placówce, która w wykonuje badania densytometryczne w lokalizacji bliższego końca kości udowej (potocznie zwanej szyjką kości udowej - biodro) oraz w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, w celu weryfikacji. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy (IOF) mówi ,że tylko badanie densytometryczne w wyżej wymienionych lokalizacji, służy do potwierdzenia bądź wykluczenia osteoporozy.
Natomiast jeśli Pani potwierdzi się wynik czyli ponad normę wiekową, odpowiadający prawidłowej mineralizacji, to nie wymaga to leczenia. Wtedy pacjent profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym (od września do kwietnia) powinien przyjmować preparaty wit. D oraz wapnia po konsultacji z lekarzem rodzinnym. Natomiast jeśli Pani wyjdzie w wyniku densytometrii osteopenia bądź osteoporoza, wówczas należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza w celu konsultacji (lekarz rodzinny, Poradnia Leczenia Osteoporozy czy specjalista reumatolog).
Badanie densytometryczne można na terenie miasta Warszawy wykonać np. Mokotowskie Centrum Osteoporozy ul. Puławska120/124, Centrum Medyczne Synexus ul. Leszno 12 czy Medikar ul. Sielecka 22. Natomiast najlepiej jakby Pani spytała swojego lekarza rodzinnego o placówki wykonujący badania densytometryczne.

Pozdrawiam serdecznie.