Twardy i bolesny brzuch a zaparcia

Nigdy nie odbija mi się po jedzeniu, stale mam za to twardy, wzdęty brzuch na wysokości żołądka i jelit + zaparcia. Po zjedzeniu ciężkiego posiłku czuję potworny ucisk w klatce piersiowej, jakby gaz, który powinien się odbić, pozostał gdzieś w połowie drogi. Ulgę przynosi przyjęcie na około pół godziny pozycji leżącej. Czy może to być objaw nadmiaru albo braku odpowiedniej ilości kwasu solnego w żołądku? A może niedoboru jakichś enzymów trawiennych? Przeprowadzona PHmetria nie wykazała refluksu.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. proszę koniecznie udać się do lekarza rodzinnego, po wstępnym badaniu będzie można zalecić odpowiednie dalsze postępowanie i zdecydować o konieczności wykonania konsultacji gastroenterologicznej. Bez badanie lekarskiego i poznania większej ilości informacji medycznych ciężko jest coś więcej powiedzieć.

Aleksander Ropielewski

Może być to dyspepsja oraz wynik innych schorzeń układu pokarmowego. Bez uszczegółowienia wywiadu lekarskiego, przeprowadzenia badania przedmiotowego, a najpewniej wykonania gastroskopii trudno jest stwierdzić to jednoznacznie.