Tycie podczas menopauzy

Mama 56 lat i waga 64 kg , od dwoch lat menopauza ...i tyje ! Stwierdzono niedoczynnosc tarczycy, biore Euthyrox 50 , uprawiam sport jak dawniej i nie moge schudnac ! Czy przy tej chorobie jest szansa, ze zrzucenie niezbednych kilogramow ? Ja trace nadzieje...
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W tym przypadku utrata nadmiaru masy ciała jest trudna. Dochodzi do naturalnego spowolnienia metabolizmu, a dodatkowo zaburzenia hormonalne sprzyjają zatrzymywaniu nadmiaru wody w organizmie oraz magazynowaniu tkanki tłuszczowej.
Warto jednak próbować unormować masę ciała właśnie poprzez regularną aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie.
W tym zakresie istotne jest regularne spożywanie posiłków (5 mniejszych w ciągu dnia zamiast 3 obfitych), wpływa korzystnie na regulację metabolizmu i apetytu.
Ponadto warto pamiętać, aby codzienny jadłospis obfitował w warzywa i owoce (cenne źródło witamin i błonnika).
Ważne jest, aby w dziennej racji pokarmowej procent podaży energii był następujący
15% energii z białka (chude mięso i ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne - jogurt, mleko, maślanka, kefir, sery twarogowe)
30% - energii z tłuszczu (głównie oleje roślinne, orzechy)
55% - energii z węglowodanów ( pełnoziarniste produkty zbożowe - ciemne pieczywo, brązowy ryż, kasze, pełnoziarnisty makaron ).
Cennym elementem diety w trakcie menopazuy są również rośliny strączkowe - obecne w nich naturalne fitoestrogeny sprzyjają regulacji gospodarki hormonalnej.

Witam,
niedoczynność tarczycy oraz menopauza spowalniają metabolizm, dlatego kaloryczność Pani diety oraz aktywność fizyczna, która kiedyś pozwalała na utrzymanie stałej masy ciała, teraz powoduje tycie. Po pierwsze musi Pani wyrównać poziom hormonów tarczycy, a następnie udać się do dietetyka, który na podstawie analizy Pani aktualnego sposobu żywienia zaleci odpowiednią jej modyfikację, tak aby mogła Pani schudnąć do odpowiedniej wagi.
Pozdrawiam

Witam. Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów regulujących przemianę materii, dlatego niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołującą dolegliwości metaboliczne. Jej leczenie polega na podaży hormonów oraz zwiększonej dawki jodu – jeśli niedoczynności nie towarzyszy choroba Hashimoto (w tym wypadku jod ograniczamy). Jod znajduje się przede wszystkim w rybach morskich i owocach morza, a także w soli jodowanej (uwaga- nadmiar soli może wywołać nadciśnienie tętnicze). Źródłem jodu mogą też być wody mineralne (informacja o zawartości znajduje się na etykiecie).
Do substancji wolotwórczych, których należy unikać zalicza się: kapustę, kalafior, kalarepkę, brukselkę, soje, rzepę, brukiew, orzeszki ziemne i gorczycę. Należy również uważać na brokuły. Przy niedoczynności tarczycy warto też zwiększyć podaż białka, które zwiększa przemianę materii. Należy wybierać chude lub półtłuste produkty mleczne, jajka, chude mięso. Proszę również pamiętać o odpowiedniej podaży płynów minimum 1,5 l na dzień (ochronią nerki przed nadmierną podażą białka). Warto zapoznać się również z artykułem http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe i sprawdzić, czy nie popełnia Pani błędów żywieniowych oraz w jaki sposób je wyeliminować.
Myślę, że warto również udać się na wizytę do dietetyka, gdzie dokładnie i indywidualnie zostanie omówiony Pani problem.
Nie należy też zapominać o ćwiczeniach. Codziennie należy ćwiczyć około 30 minut. Polecam ćwiczenia ogólnorozwojowe takie jak jogging czy jazda na rowerze jak również basen. Pozdrawiam.