Tycie, problemy z wypróżnianiem

od pół roku caly czas tyje, ciągle bym jadła. A najgorsze jest to, ze mam bardzo duze problemy z robieniem stolca. Porosze o pomoc

Witam serdecznie!

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na zaparcia. Poprzez właściwą dietę możemy je zwalczyć. Musi Pani pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, nawet jeśli nie odczuwa się pragnienia. Należy regularnie się odżywiać (przerwy między posiłkami powinny wynosić średnio 3 godziny). Polecam spożywanie warzyw praktycznie do każdego posiłku oraz 2 porcji owoców na dzień. Świetne są suszone śliwki oraz naturalne płatki zbożowe, owsiane czy też orkiszowe. Warto dosypywać łyżeczkę otrąb żytnich do jogurtu lub zupy mlecznej.

W sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością znajdzie Pani również soki na bazie czystych warzyw oraz warzyw i owoców, które także likwidują zaparcia, np. sok buraczkowo-jabłkowy. Polecam także picie łagodnych herbatek oczyszczających oraz napar z yerba mate (ostrokrzew paragwajski), która posiada właściwości rozkurczowe, poprawia trawienie po obfitych posiłkach. Także stosowanie przypraw zmniejsza ryzyko zaparć.

Nie polecam stosowania środków przeczyszczających jako sposób na walkę z zaparciami. Możemy naprawdę sobie zaszkodzić, przyjmując takie środki, ponieważ zubożają organizm, w pewien sposób uzależniają i odwadniają.

Oczywiście polecam również wizytę u dietetyka, który po dogłębnej analizie Pani diety wskaże popełniane błędy żywieniowe i pomoże w znormalizowaniu diety.

Mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)

W przypadku zaparć i objadania się należy po pierwsze znormalizować dietę- wprowadzić regularne posiłki, a ograniczyć podjadanie. Posiłki powinny zawierać błonnik czyli i produkty pełnoziarniste zbożowe i surowe warzywa i owoce. Jednocześnie należy ograniczyć produkty o działaniu zapierającym (biały ryż, gotowaną marchewkę, banany)i produkty wysokoprzetworzone, fast foody, sosy/ zupy z proszku itp.. Zaparcia są też często spowodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu flory bakteryjnej jelit więc można spróbować suplementację probiotykami.
Pomoże też na pewno podjęcie jakiejś aktywności fizycznej.