Tycie, problemy z wypróżnianiem

od pół roku caly czas tyje, ciągle bym jadła. A najgorsze jest to, ze mam bardzo duze problemy z robieniem stolca. Porosze o pomoc
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Otyłość w Polsce

Witam serdecznie!


Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na zaparcia. Poprzez właściwą dietę możemy je zwalczyć. Musi Pani pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, nawet jeśli nie odczuwa się pragnienia. Należy regularnie się odżywiać (przerwy między posiłkami powinny wynosić średnio 3 godziny). Polecam spożywanie warzyw praktycznie do każdego posiłku oraz 2 porcji owoców na dzień. Świetne są suszone śliwki oraz naturalne płatki zbożowe, owsiane czy też orkiszowe. Warto dosypywać łyżeczkę otrąb żytnich do jogurtu lub zupy mlecznej.

W sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością znajdzie Pani również soki na bazie czystych warzyw oraz warzyw i owoców, które także likwidują zaparcia, np. sok buraczkowo-jabłkowy. Polecam także picie łagodnych herbatek oczyszczających oraz napar z yerba mate (ostrokrzew paragwajski), która posiada właściwości rozkurczowe, poprawia trawienie po obfitych posiłkach. Także stosowanie przypraw zmniejsza ryzyko zaparć.

Nie polecam stosowania środków przeczyszczających jako sposób na walkę z zaparciami. Możemy naprawdę sobie zaszkodzić, przyjmując takie środki, ponieważ zubożają organizm, w pewien sposób uzależniają i odwadniają.

Oczywiście polecam również wizytę u dietetyka, który po dogłębnej analizie Pani diety wskaże popełniane błędy żywieniowe i pomoże w znormalizowaniu diety.

0
Mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
Mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)

W przypadku zaparć i objadania się należy po pierwsze znormalizować dietę- wprowadzić regularne posiłki, a ograniczyć podjadanie. Posiłki powinny zawierać błonnik czyli i produkty pełnoziarniste zbożowe i surowe warzywa i owoce. Jednocześnie należy ograniczyć produkty o działaniu zapierającym (biały ryż, gotowaną marchewkę, banany)i produkty wysokoprzetworzone, fast foody, sosy/ zupy z proszku itp.. Zaparcia są też często spowodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu flory bakteryjnej jelit więc można spróbować suplementację probiotykami.
Pomoże też na pewno podjęcie jakiejś aktywności fizycznej.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty