Tyreocyty bez cytologicznych cech złośliwości w biopsji cienkoigłowej tarczycy

P1; P2; L1: cytologicznie zmiana bez cech złośliwości. P1 - nieliczne tyreocyty bez cytologicznych cech złośliwości, w tle płynny koloid. P2; L1 - treść białkowo-koloidowa.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry.

Przytoczona biopsja cienkoigłowa tarczycy (badanie mniej dokładne, ale też mniej bolesne od biopsji gruboigłowej) wykazuje, że w zmianach w tarczycy nie ma groźnych zmian nowotworowych (to wyklucza praktycznie wszystkie guzy z wyjątkiem raka pęcherzykowego, których jest bardzo rzadki, ale nie jest ujawniany przez biopsję cienkoigłową).

Obraz cytologiczny jest typowy dla wola guzkowego tarczycy - łagodnej zmainy, która może być hormonalnie czynna (ciepła) lub hormonalnie nieczynna (zimna) - tę cechę określa się w badaniu izotopowym. W pierwszym przypadku, jeśli prowadzi do nadczynności, będzie musiała być usunięta chirurgicznie, w drugim, jedynie jeśli rozmiary guzka zaczną być zbyt duże, należy wkroczyć z operacją.