U jakiego specjalisty podjąć leczenie?

Mam 61 lat. Odebrałam wynik rezonansu kręgosłupa -  odcinek lędzwiowy. Wielopoziomowe, zwyrodnieniowe obniżenie intensywności sygnału krążków międzykręgowych w odcinku lędzwiowym. Na poziomie L3/L4 śladowa wypuklina krążka nie powoduje istotnych objawów uciskowych. Na poziomie L4/L5 niewielka prawoboczna wypuklina powoduje nieznaczny ucisk prawego korzenia rdzeniowego przy wejściu do otworu miedzykręgowego; zmiany zwyrodnieniowe w lewym stawie międzykręgowym powodują śladowy ucisk lewego korzenia rdzeniowego w odcinku wewnątrzotworowym. Na poziomie L5/S1 niewielka centralna wypuklina krążka, nie powoduje istotnych objawów uciskowych. W zakresie badania widoczne niewielkie wypukliny krążków miedzykręgowych na poziomach TH11/TH12 oraz TH12/L1 powodują śladowy ucisk przedniej powierzchni worka oponowego. W trzonach kręgów duże ogniska zwyrodnienia tuszczowego ulegające wytłumieniu w sekwencji STIR. Szerokość kanału kręgowego w normie. Intensywność sygnału stożka rdzenia prawidłowa. Mam zwyrodnienia odcinka szyjnego, stawów kolanowych. Miałam artroskopię kolana, obrzęki kostek u nóg i zaczerwienienia kostek. Teresa Nawrot

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony przez Panią opis badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, wskazuje na występowanie średniego stopnia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa na kilku poziomach, w tym najbardziej nasilonych na poziomie między czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym. Jednak mimo, że zmiany zwyrodnieniowe nie są bardzo nasilone, to mogą powodować nawet znaczne dolegliwości bólowe. U Pani (opierając się na opisie rezonansu) prawdopodobnie są to bóle w odcinku lędźwiowym, promieniujące do prawej kończyny dolnej.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa postępowanie obejmuje: leczenie przeciwbólowe (doraźne, ograniczone do minimum, bo nie poprawia sytuacji miejscowej, a jedynie uśmierza ból niosąc przy tym poważne działania niepożądane, jak np. uszkodzenie błony śluzowej żołądka). Pozostałe metody leczenia to rehabilitacja i fizykoterapia oraz leczenie operacyjne. Prawdopodobnie w Pani przypadku (uwzględniając stosunkowo nieduże nasilenie zmian zwyrodnieniowych) leczeniem pierwszego wyboru będzie rehabilitacja i fizykoterapia. Skierowanie do Poradni Rehabilitacji może Pani uzyskać np. od lekarza rodzinnego lub neurologa. Ponadto, konieczne jest regularne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta w warunkach domowych.

O operacji decyduje neurochirurg, skierowanie do neurochirurga może Pani otrzymać np. od neurologa. Neurochirurg rozważając operację bierze pod uwagę objawy występujące u pacjenta oraz wynik badania rezonansu magnetycznego. Zwykle leczenie operacyjne stosuje się u pacjentów, u których występują istotne odchylenia w badaniu neurologicznym (np. osłabienia siły mięśniowej czy zaburzenia zwieraczowe) oraz duże nieprawidłowości w badaniu rezonansu.