Ubogie słownictwo u 3-latka

Witam! Mój synek skończył w listopadzie 3 lata. Jego słownictwo jest ubogie. Syn jest bardzo mądry, wszystko rozumie co się do niego mówi. Wykonuje polecenia, słyszy gdy się do niego mówi szeptem. Lubi się przytulać. Mimo że ma tyle lat, to jeszcze się slini. Co może być powodem, że oskar nie chce mówić? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Szanowna Pani, problem na który zwróciła Pani uwagę, rzeczywiście może wydawać się niepokojący. Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy mogą być bardzo różne, począwszy od problemów związanych z układem nerwowym np. ze słuchem (które Pani wykluczyła), po przez przyczyny bardziej środowiskowe. Czy rozmawiają Państwo z dzieckiem? Jaka była reakcja na pierwsze wypowiedzi dziecka? Kiedy zwróciła Pani uwagę, że Oskar ma te trudności? Zwraca Pani uwagę na ślinienie, czy synek ma tez problem z połykaniem/ssaniem/żuciem? Takie objawy bardzo często poprzedzają zaburzenia mowy. Aby udzielić precyzyjnej odpowiedzi i pomóc dziecku, zalecałabym wizytę u dobrego psychologa, który postawi trafną diagnozę i podpowie Pani jak pracować z synkiem, bądź zaleci konkretną formę terapii. Serdecznie pozdrawiam.

Witam,
przyczyn może być wiele,głównie wyręczanie dziecka w wypowiedziach,albo przewaga zabaw nie wymagających słów,wreszcie też mało rozmów osób w otoczeniu.Zachęcam do kontaktu z ośrodkiem wczesnej interwencji,gdzie pracują zarówno logopedzi,jak i pedagodzy prowadzący zajęcia uspołeczniające,wreszcie psycholodzy,którzy pomogą zdiagnozowac problem.

Polecam skonsultować sprawę z logopedą. I dawać dziecku okazje do wypowiadania się otwarcie, rozmawiania z nim, mówienia do niego. Pozdrawiam.