Ubytek w przegrodzie międzykomorowej u dziecka

Mój synek w sierpniu skończył 6 lat. W październiku tego roku wykryto u niego ubytek w przegrodzie międzykomorowej w części mięśniowej (bliżej koniuszka) z przepływem L-P. Lekarka stwierdziła, że jest to niewielki ubytek i w jego przypadku można czekać, aż sam się sklei. Kazała wrócić za 9 m-cy. Oto wyniki Echo serca: LA 30,5 mm, AO 21,7 mm, LVD w 5, 9 mm, LVDd 39,4 mm, LVDs 24,6 mm, RVD 14,8 mm, PA 16,2 mm, IVS 5,9 mm, FS 37%, EF 68, fala E 1,2 m/s, V max MV fala A 0,7 m/s, V max TV 0,6 m/s, V max Ao asc 1,4 m/s, V max Ao desc 1,34 m/s, V max aorta brzuszna 0,7 m/s, V max PA 1,1 m/s. Proszę o opinię eksperta i analizę wyników. Co powinniśmy robić - czekać czy w jego wieku nie ma szans na „sklejenie się” ubytku? Dziękuję

Witam!
Wada wrodzona w postaci ubytku w przegrodzie międzykomorowej nie zawsze wymaga pilnej interwencji. Zazwyczaj operacji wymagają sytuacje w których ubytek dotyczy części błoniastej, szczególnie podaortalnej, a zwłaszcza duże ubytki. W przypadku małych ubytków szczególnie części mięśniowej rokowanie jest pomyślne, takie ubytki zamykają się zazwyczaj w miarę wzrostu dziecka. W przypadku Pani synka nie ma powodów do obaw i wskazań do operacji. Wystarczy obserwacja co 6-12 miesięcy. Pozdrawiam serdecznie!