Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej i incydenty niedokrwienia następowego mózgu

W wieku 16 lat przeszłam cephalea, gdzie miałam porażenie prawej strony twarzy i silny ból głowy. Wszystko się cofnęło. Ponownie w wieku 39 lat przeszłam udar niedokrwienny rozpoznany jako tia. W tomografii komputerowej zapis wykazuje hypondensyjne obszar o cechach zmian malacyjnej niedokrwiennej. Natomiast w badaniu echa serca przeprzełykowego - pmp wiotka, falująca z żywą ruchomością przy kaszlu i próbie valsavy. Od strony ujścia żgg brak ciągłości. Pmp z żywym przeciekiem do lp stymulowanym kaszlem. Średnica otworu jest 2-3 mm. Z uwagi na 2 epizody tia wskazane leczenie inwazyjne. Diagnoza ads typu żyły głównej.

Tak na prawdę nie zadała Pani żadnego konkretnego pytania, na które miałbym odpowiedzieć. Cephalea oznacza ból głowy. TIA to przemijający atak niedokrwienia mózgu wycofujący się w przeciągu 24 godzin. W Pani przypadku stwierdzono w trakcie badania UKG (echokardiograficznego) przezprzełykowego ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej w okolicy ujścia żyły głównej górnej (patologiczny przepływ krwi z prawego przedsionka do lewego). Ubytek w przegrodzie jest niewielki, ale istotny hemodynamicznie, gdyż wywołuje incydenty niedokrwienia następowego mózgu. W takim przypadku zaleca się korekcję, czyli zamknięcie ubytku międzyprzedsionkowego operacyjnie, aby nie dopuścić do powikłań zaburzeń hemodynamicznych krążenia. W chwili obecnej na pewno należałoby się z tym problemem jeszcze skonsultować z kardiochirurgiem.