Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej i incydenty niedokrwienia następowego mózgu

W wieku 16 lat przeszłam cephalea, gdzie miałam porażenie prawej strony twarzy i silny ból głowy. Wszystko się cofnęło. Ponownie w wieku 39 lat przeszłam udar niedokrwienny rozpoznany jako tia. W tomografii komputerowej zapis wykazuje hypondensyjne obszar o cechach zmian malacyjnej niedokrwiennej. Natomiast w badaniu echa serca przeprzełykowego - pmp wiotka, falująca z żywą ruchomością przy kaszlu i próbie valsavy. Od strony ujścia żgg brak ciągłości. Pmp z żywym przeciekiem do lp stymulowanym kaszlem. Średnica otworu jest 2-3 mm. Z uwagi na 2 epizody tia wskazane leczenie inwazyjne. Diagnoza ads typu żyły głównej.
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Migotanie przedsionków a udar mózgu

Jednym z najpoważniejszych zaburzeń powodowanych nieprawidłowym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego, jest udar mózgu. Prof. Janina Stępińska informuje o powiązaniu migotania przedsionków z udarem mózgu.

Tak na prawdę nie zadała Pani żadnego konkretnego pytania, na które miałbym odpowiedzieć. Cephalea oznacza ból głowy. TIA to przemijający atak niedokrwienia mózgu wycofujący się w przeciągu 24 godzin. W Pani przypadku stwierdzono w trakcie badania UKG (echokardiograficznego) przezprzełykowego ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej w okolicy ujścia żyły głównej górnej (patologiczny przepływ krwi z prawego przedsionka do lewego). Ubytek w przegrodzie jest niewielki, ale istotny hemodynamicznie, gdyż wywołuje incydenty niedokrwienia następowego mózgu. W takim przypadku zaleca się korekcję, czyli zamknięcie ubytku międzyprzedsionkowego operacyjnie, aby nie dopuścić do powikłań zaburzeń hemodynamicznych krążenia. W chwili obecnej na pewno należałoby się z tym problemem jeszcze skonsultować z kardiochirurgiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty