Uciążliwy i przewlekły kaszel u syna

Syn (lat 20) od co najmniej 3 lat ma suchy uciążliwy kaszel. Leczenie antybiotykami nie przynosi rezultatu, zresztą w opiniach lekarzy nie jest potrzebne, bo nie ma wskazania do takiego leczenia. Jeździmy do różnych alergologów, którzy dotąd nie potrafili znaleźć przyczyny. Spirometria nie dała jednoznacznej odpowiedzi. Syn dostaje leki: rupafin 10 mg- 2x dziennie, montelukas 10 mg - 1tabl., pantopraz 20 mg - 1 tabl. Od ok. 2 tyg. męczy go bardzo mocno suchy kaszel mimo brania leków. Czasem mówi, że swędzi go w gardle. Jest uczulony na kilka chwastów, zboża, trawę. Niekiedy kaszel nasila się podczas jedzenia, ale nie jest to reguła. Kaszle wciąż bez ustanku, ale w nocy jest spokój. Nie wiemy, gdzie się udać po pomoc, a to staje się nie do zniesienia i nie do przesłuchania.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Bardzo trudno mi tu cokolwiek doradzić, bo przyczyn przewlekłego kaszlu jest bardzo wiele, a nie wiem jakie dokładnie badania były już wykonywane. Generalnie wśród najczęstszych przyczyn wymienia się postać kaszlową astmy, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zespół ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (w wyniku przewlekłego nieżytu nosa czy zapalenia zatok), ponadto refluks żołądkowo-przełykowy. Każda z tych ewentualnych przyczyn wymaga diagnostyki u innego specjalisty - pulmonologa, laryngologa, alergologa, gastrologa i wykonania różnych badań jak choćby RTG klatki piersiowej, spirometrii z próbą prowokacyjną, gastroskopii i wielu innych. Jeśli byli Państwo do tej pory tylko u alergologów to proponuję jeszcze wizyty u innych specjalistów, których wymieniłam. Być może któryś z nich będzie umiał Państwu pomóc. Pozdrawiam!