Ucisk i ból między pępkiem a mostkiem

Witam!

Mam pytanie. Od pewnego czasu odczuwam ucisk i towarzyszący mu niewielki ból między pępkiem a mostkiem. W miejscu, gdzie zaczyna się mostek wyczuwam pod skórą coś twardego, coś co przeskakuje przy rozciąganiu się lub przy zmianie pozycji, np. siedząc, muszę siedzieć wyprostowany, bo skłon do przodu powoduje ucisk w tym miejscu, czuję się jak napompowany. Pojawiło się to u mnie pierwszy raz 3 miesiące temu, kiedy wykonywałem ciężką pracę fizyczną. Męczyło mnie jakiś czas i nie pozwalało wykonywać niektórych czynności. Teraz pojawiło się znowu, choć od tamtej pory wykonuję normalną pracę bez specjalnego wysiłku, a niekiedy raczej z zerowym wysiłkiem.

Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu mojego problemu.

Witam!

Postawienie odpowiedniej diagnozy jest możliwe tylko i wyłącznie na podstawie osobistego badania pacjenta, przy uzupełnieniu wywiadu, ewentualnie wykonaniu niezbędnych badań dodatkowych. Dolegliwości zgłaszane przez Pana mogą mieć charakter wynikający ze stanu zapalnego w obrębie wyrostka mieczykowatego mostka. Objawy w takim schorzeniu to ból w okolicy wyrostka mieczykowatego (czyli tuż poniżej mostka), czasami zgrubienie kości oraz zaczerwienie skóry w miejscu bolesności. Leczenie polega na stosowaniu leków z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych w formie miejscowej, bądź doustnej (ketoprofen, diklofenak, naproksen). Dolegliwości bólowe powinny ustąpić po kilku dniach. Objawy zgłaszane przez Pana powinny być różnicowane z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, ewentualnie z refluksem żołądkowo-przełykowym. Aby ją wykluczyć niezbędny byłby szczegółowy wywiad - charakterystyczny jest ból zlokalizowany w nadbrzuszu –zwykle ok 2h po posiłku, ustępuje po jedzeniu (wrzody żołądka). We wrzodach dwunastnicy bóle występują na czczo. Proponuję spróbować zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie maści bądź doustnie, a w razie braku poprawy zgłosić się do lekarza. Pozdrawiam serdecznie!