Ucisk i ból w klatce piersiowej po ćwiczeniach

Witam,

mam pytanie. Po gimnastyce lub ćwiczeniach mam takie jakby rozciąganie, ugniatanie w klatce piersiowej, nie jest to silny ból, ale odczuwalny jakby brakowało tchu. Jak odpocznę to przechodzi i jak by nic nie dolegało. Lubię też spać na brzuchu i w nocy też czasami czuję, jakbym przygniatała serce. Proszę mi napisać, co to może oznaczać.

Pozdrawiam, Anka 1976

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią dolegliwości z całą pewnością wymagają diagnostyki. Uczucie gniecenia w klatce piersiowej po wysiłku jest typowym objawem choroby niedokrwiennej serca. Nie jest to jednak schorzenie częste u kobiet w Pani wieku. Predysponuje do niego nadciśnienie, otyłość, palenie papierosów, bogato tłuszczowa dieta, stres, siedząca praca, brak regularnego wysiłku fizycznego. Ważne są również predyspozycje genetyczne. Sugeruje wykonanie podstawowych badań, takich jak EKG (najlepiej elektrokardiograficznej próby wysiłkowej, która umożliwi zapisanie czynności serca podczas zgłaszanych przez Panią dolegliwości), a także lipidogramu i morfologii krwi. Chorobę niedokrwienną serca często imituje tzw. GERD (refluks przełyku) - schorzenie polegające na okresowym cofaniu się kwaśnej treści żołądka. W przypadku refluksu mogą pojawić się również kwaśne odbijania, kaszel, uczucie pieczenia w nadbrzuszu. Dolegliwości nasilają się podczas pochylania i leżenia. W diagnostyce stosuje się endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, a w leczeniu preparaty zmniejszające wydzielanie żołądkowe. Zaleca się również walkę z otyłością, unoszenie wezgłowia łóżka podczas snu, unikanie papierosów, ostrych i kwaśnych potraw, alkoholu i nadmiaru kawy. Zgłaszane dolegliwości mogą wynikać również z towarzyszącego Pani stresu. Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

Pozdrawiam!