Ucisk i drętwienie w klatce piersiowej

Mam 27 lat, od urodzenia choruję na serce (wrodzona wada serca - niedomykalność zastawki aortalnej - włókniste zwężenie podzastawkowe). W wieku 12 lat przeszłam operację. Od pewnego czasu dokucza mi kołatanie serca, szarpnięcia, a w nocy mam odczucie jakby ktoś albo coś ściskało mi klatkę i poszczało (nie wiem, jak to opisać), zamieranie, mrowienie, drętwienie zwłaszcza po lewej stronie. Trwa to parę minut, (zdarza się to kilka razy w nocy, a czasami wcale). Wybudza mnie to ze snu, zdarza się, że po tym serce mi wali. A czasami bije głośno, a czasami normalnie bije albo jakby na chwilę gubiło rytm, tzn. mocne, czasami szybkie 2-3 uderzenia po zatrzymaniu i potem wraca do normalnego bicia. Potem boję się zasnąć, sprawdzam, czy serce bije i tak dalej. Z kolei w splocie słonecznym (miedzy piersiami odczuwam ucisk). Trwa on czasami nawet cały dzień, a wieczorem puszcza. Czasami mam wrażenie, jakby moja skóra (klatka piersiowa i szyja) były naciągnięte. Mam wrażenie, że moje serce bije raz dobrze, a raz jakby się odbijało albo gubiło rytm. W dodatku czasami mam objawy zgagi, jakby coś stało mi w mostku i na żołądku oraz w gardle jakaś gula (biorę Lanzul i Metoclopramidum 10mg - trochę pomogło). Jestem niskociśnieniowcem, moje ciśnienie 110/48 p.56-62, czasami mam także 98/48 p.58-60. Mam lekką anemię.

Moje wyniki: ECHO: Aorta: 29mm, max gradient 28mmhg, niedomykalność **/***. Zastawka dwudzielna: pogrubiałe płatki niedomykalność **. Lewy przedsionek 39mm. Lewa komora: wielkość w skurczu 28mm, w rozkurczu 46mm EF65%. Tylna ściana: grubość w skurczu 16mm, w rozkurczu 12mm. Przegroda międzykomorowa: grubość w skurczu 13mm, w rozkurczu 9mm. Osierdzie NIE. Holter: Średnia częstość rytmu wynosiła 74. Minimalna wynosiła 37, Maksymalna wynosiła 160. Pauz dłuższych od 2.5s. Wystąpiło 0 . pobudzeń komorowych 1, w tym 0 V-tach.i 0 par, bigemnii komorowych 0 i trigemnii komorowych 0. pobudzeń nadkomorowych 4, w tym 0 SV-tach. BIGEMNI I TRIGEMNII nadkomor. 0. Łącznie migotanie/trzepotanie przedsionków 0. Epizody ST łącznie 617 minut. Maks. bezwzględna zamiana ST wynosiła -1.6. pacjent użył przycisku zdarzeń 0. Zarejestrowano 35 przykładów RR1,5s.

Bardzo bym prosiła o interpretację wyników i czy coś mi grozi. Jestem pod stałą kontrola, ale nie za dużo wiem (czy grozi mi coś poważnego, mam 2 dzieci). Biorę propranol i kalms, i czasami milocardin 25 kropli oraz tabletki na żołądek. Nie męczę się, czynności nie sprawiają mi kłopotu. Mam lekką anemię. Duszności może lekkie. P.S. Chciałabym się dowiedzieć, jaką mam tachykardię i jak ją rozpoznać w trakcie (bo nie wiem) - tak samo jak objawiają się skurcze?! Czy coś mi grozi? Jakie są moje wyniki, robiłam w listopadzie. Ekg ponoć w normie. Proszę o pomoc, co mi jest i co mi dolega? Pozdrawiam.

Witam!
W badaniu ECHO istotną nieprawidłowością jest niedomykalność aortalna i niedomykalność mitralna. Wady można określić jako średniego (umiarkowanego) stopnia, aortalna jest nawet bardziej nasilona. Jako, że frakcja wyrzutowa oraz wielkość lewej komory są prawidłowe, a nie występują typowe objawy dławicowe ani niewydolność serca w stopniu co najmniej II w klasie NYHA powinna Pani pozostać pod obserwacją (wizyty kontrolne co 1 rok). Badanie holterowskie nie wykazało istotnych nieprawidłowości, nie zgłosiła Pani podczas badania również żadnych eventów czyli objawów, które można by powiązać z obecnymi w danym czasie nieprawidłowościami. 1 dodatkowe pobudzenie komorowe jak również zwolnienie rytmu do 37/min w Pani wieku można uznać za fizjologię. 4 dodatkowe pobudzenia nadkomorowe nie mieszczą się w zakresie fizjologii dla Pani wieku. Na te zaburzenia rytmu mogą mieć wpływ emocje, stres, używki (kofeina, papierosy), zaburzenia elektrolitowe oraz nadczynność tarczycy. W związku z tym aby uzupełnić diagnostykę proponuję wykonać jonogram (sód i potas) oraz TSH (podstawowe badanie, które pozwala wykluczyć nadczynność tarczycy). Odnośnie zmian odcinka ST: wydaje się, że jeśli wystąpiło to w trakcie snu równocześnie ze zwolnieniem rytmu serca oraz lekkim wzrostem załamka T można uznać je za przejaw hiperwagotonii czy zwiększonego napięcia nerwu błędnego, a więc nie jest istotną nieprawidłowością. Podsumowując w wykonanym badaniu Holter nie wykryto żadnej istotnej arytmii serca. Nie znaczy to, że jej nie ma, ale podczas doby wykonywania badania zapisano jedynie kilka drobnych odchyleń od normy. Podsumowując, Pani stan jest stabilny, nie ma istotnego ryzyka wystąpienia groźnej arytmii. Rozumiem jednak Panią, że epizody zaburzeń rytmu serca szczególnie te występujące w nocy są bardzo uciążliwe i stresujące. Jeśli chodzi o rozpoznanie arytmii, to właśnie objawy, które Pani opisała czyli kołatanie, gubienie rytmu, mocne uderzenia, głośne uderzenia, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, kłucie w okolicy serca mogą sugerować występowanie zaburzeń rytmu. Jeśli epizody nocnego dyskomfortu powtarzają się to proponuję skonsultować problem z kardiologiem w celu modyfikacji leczenia. Pozdrawiam serdecznie!