Ucisk i kłucie w klatce piersiowej

Witam serdecznie! Mam 25 lat. Chciałam poradzić się w pewnej sprawie. 11 stycznia zgłosiłam się na badanie echo serca tak kontrolnie, ponieważ rok temu mój tato zmarł na serce, więc chciałam się zbadać, czy u mnie wszystko dobrze. Mój problem polega na tym, iż od jakiegoś czasu odczuwam ucisk w klatce piersiowej, uczucie gniecenia, jakby ktoś położył mi cegły na klatce piersiowej, nie mam absolutnie problemów z oddychaniem. Oddycha mi się bardzo dobrze, tylko to gniecenie. Dodatkowo pojawiają się jak gdyby kłucia skurcze, coś w tym stylu.

W związku z tym poszłam do kardiologa na USG serca. Jak się okazało na badaniu, lekarz mnie uspokoił, iż mam się absolutnie sercem nie przejmować. Zbadał bardzo dokładnie w połączeniu z Dopplerem. Lekarz powiedział, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, dodatkowo wcześniej robiłam badania krwi, morfologia, potas, sód, wapno, magnez, wszystkie z możliwych podstawowych badań. Lipidogram jest dobry. Cholesterol całkowity wynosi 215 przy normie 200, HDL 94,8 przy normie do 80,0; cholesterol LDL 96,2 przy normie 155; trójglicerydy 120 przy normie 180; potas 4,6 przy normie do 5.1. Mam jedynie podwyższoną liczbę monocytów, mam 0.51, choć gdzie niegdzie piszą, iż norma jest do 0.8, ale konsultowałam to z internistą i neurologiem i stwierdzili, że to nic takiego.

Wracając do USG serca, wynik jest taki: lewy przedsionek 3,3 cm, aorta opuszka 3.2 cm, prawa komora rozkurcz. 2,3 cm, lewa komora rozkurcz. 4,5 cm, lewa komora skurcz. 2,4 cm pien. płucny 2.0 cm. EF 79%. Zastawka pnia płucnego Vmaks.1,14m.s AcT 156ms. Zastawka mitralna VE 1.10 m/s VA 0,92 m/s E/A 1,2. Zastawka aortalna, V maks. 1.54 m/s . Zastawka trójdzielna V maks. 0,77 m/s fala zwrotna 3.19m.s. Wymiary jam serca i grubość mięśnia sercowego w normie. Bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości. Zastawki serca bez istotnych zmian morfologicznych. Przepływy przez zastawki jak wyżej. Osierdzie bez zmian. Kardiolog powiedział, iż serce mam zbadać teraz dopiero przy okresie menopauzy.

Czy tak postawiona diagnoza jest możliwa? Czy ten ucisk w klatce i gniecenie może być spowodowane zmianą pogody (jestem meteopatką) bądź na tle nerwowym? Lekarz powiedział, że z sercem nic się nie dzieje i nic dziać się nie będzie. Czy można aż tak wybiegać z diagnozą? I kiedy faktycznie powinnam teraz wykonać USG serca? Serdecznie pozdrawiam i proszę o wyczerpującą odpowiedź Bardzo mi na tym zależy. :)

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Witam!

Prawidłowe wyniki wszystkich badań - laboratoryjnych oraz obrazowych wskazują na inną niż choroba somatyczna przyczynę dolegliwości. Tak jak Pani zauważyła, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dolegliwości mają tło nerwicowe - świadczyć może występujący u Pani lęk związany z możliwością wystąpienia jakiegoś schorzenia somatycznego. Aby to zweryfikować należałoby udać się do psychologa/psychiatry, a najlepiej do psychoterapeuty (optymalnie certyfikowanego psychoterapeuty, lista nazwisk znajduje się na stronie Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego) i z nim omówić kwestię występujących dolegliwości. W zaburzeniach nerwicowych często jest tak, że procesy nieświadome wpływają na zachowanie i występowanie objawów somatycznych. W przebiegu terapii uświadomienie konfliktów prowadzi do usunięcia/zmniejszenia nasilenia dolegliwości.

Jeśli chodzi o badania kontrolne - to jak powiedział Pani lekarz prowadzący nie ma sensu zbyt częstego wykonywania badań, zwłaszcza echa serca. Co prawda do końca nie da się przewidzieć co się stanie w tak długim czasie, ale do wykonania echa serca istnieją określone wskazania - między innymi diagnostyka bólów w klatce piersiowej. Jeżeli charakter dolegliwości się nie zmieni lub nie wystąpią żadne niepokojące objawy i nadal będzie się Pani niepokoiła o stan zdrowia może Pani wykonywać badanie kontrolne co ok. 5 lat. Badania laboratoryjne może Pani wykonywać co roku.

Ponadto zachęcam do wdrożenia zasad zdrowego stylu życia: zdrowa dieta (minimalizacja produktów bogatych w tłuszcze nasycone oraz cukrów prostych, zwiększenie spożycia ryb bogatych w korzystnie działające kwasy omega - 3), codzienna aktywność fizyczna (co najmniej pół godziny), unikanie używek (papierosy, alkohol) oraz stresu. Zwiększy to prawdopodobieństwo, że Pani serce będzie cały czas w dobrej kondycji.

Pozdrawiam serdecznie!