Ucisk w gardle i stres a nerwica

Witam. Od roku męczy mnie problem czasem nasilający się , a czasem słabnący, mianowicie silny ucisk w gardle. Po wykonaniu badań , lekarz ogólny nie zauważył nieprawidłowości. Powiedział , iż moje samopoczucie może być spowodowane stresem. Biorę dostępne bez recepty środki uspokajające (czasem nawet do 8 dziennie) i niestety nie ma poprawy. Ucisk nasila się przy wieczornym leżeniu na wznak. Czy takie objawy faktycznie mogą wskazywać na ewentualną nerwicę. Jakie badania powinnam wykonać? Dziękuję

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Jeżeli wykonane badania nie wykazały nieprawidłowości, przyczyną Pani dolegliwości rzeczywiście może być stres. Objawy stresu mogą być różne, należy do nich również m.in. odczuwane przez Panią wrażenie ucisku w gardle. Zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy Sugerowałabym również konsultację psychologiczną - psycholog lub psychoterapeuta mógłby Pani udzielić informacji, jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem i jakie mogłyby być pomocne w Pani sytuacji. Pozdrawiam.

Witam, powinna Pani udać się na konsultacje do lekarza psychiatry, ten przeprowadzi bardziej szczegółowy wywiad na temat Pani stanu i dalej pokieruje. W ramach NFZ skierowanie nie będzie konieczne. Pozdrawiam serdecznie