Ucisk w klatce piersiowej. Co on oznacza?

Witam! Panie Doktorze, mam 34 lata. Od 2 lat choruję na refluks żołądkowy. Mój problem polega na tym, że od ponad roku mam straszny ucisk w klatce piersiowej. Zazwyczaj pojawia się ten ucisk wieczorem, gdy kładę się spać, a najbardziej dokucza przy rannym wstawaniu. Miałam robione Echo serca i EKG serca, wszystko w normie. Czy mogłaby mnie Pani pokierować, gdzie mogłabym dalej iść, żeby znaleźć przyczynę tego okropnego bólu? Dodam, że prześwietlenie płuc też miałam, rok temu. Czy teraz też mam prześwietlić raz jeszcze płuca? Dziękuję!

Witam serdecznie!

Ucisk w klatce piersiowej, zazwyczaj może mieć trzy główne przyczyny: związane z sercem, układem pokarmowym lub układem kostno-stawowym. W przypadku przyczyny sercowej, ucisk w klatce piersiowej może być wywołany przez zwężenie lub skurcz naczyń wieńcowych, co może powodować niedokrwienie mięśnia sercowego. Takie bóle zazwyczaj są związane z wysiłkiem.

Większe prawdopodobieństwo choroby wieńcowej występuje u mężczyzn po 40 roku życia, u kobiet po 50. Choroba wieńcowa w młodszym wieku zazwyczaj ma związek z obciążeniem genetycznym (zawały serca w młodym wieku u krewnych, itp.) lub profilem metabolicznym (otyłość, wysoki poziom cholesterolu, palenie tytoniu). W celu diagnostyki zazwyczaj wykonuje się test wysiłkowy oraz badanie Holtera, EKG.
Ból spowodowany dolegliwościami z przewodu pokarmowego pojawia się zazwyczaj w nocy lub ma związek z przyjmowaniem pokarmów. W diagnostyce istotna jest ocena przez gastroenetrologa, wykonanie badania gastroskopowego i przyjmowanie zaleconych leków.
Jeżeli chodzi o przyczynę kostno-stawową zazwyczaj ból ma związek ze zwyrodnieniem kręgosłupa piersiowego. Pomaga stosowanie leków przeciwbólowych i przede wszystkim rehabilitacja.
Pozdrawiam serdecznie!