Ucisk w klatce piersiowej i uczucie guli w przełyku

Witam! Od dłuższego czasu (2 miesiące, może nieco więcej) odczuwam ucisk w klatce piersiowej i gulę w gardle i przełyku. Możemy chyba wykluczyć serce, bo robiłam EKG (zwykłe, nie Holter) i Echo i wszystko wyszło w jak najlepszym porządku. Dodam, że jestem kobietą i mam 27 lat. Nie odczuwam bólu, raczej dyskomfort, czasem mam wrażenie, że ciężko mi oddychać, chociaż nie są to chyba typowe duszności. Brałam pod uwagę refluks, ale oprócz tego ucisku w przełyku i gardle (albo krtani) nie odczuwam kompletnie żadnych dolegliwości żołądkowych. Nie mam również żadnych stresów, wręcz przeciwnie, praca bardzo spokojna, w życiu też jak najbardziej w porządku. Na początku odczuwałam też kłucie, jakby właśnie wzdłuż przełyku, byłam u laryngologa, który stwierdził zaczerwienienie tchawicy, dostałam lekarstwa i przeszło, ale ucisk w gardle nadal jest i nie mam już pomysłu, co to może być i właściwie, do jakiego lekarza się zwrócić. Miałam obawy, że może to coś z płucami (bo trudności oddechowe itd.), ale chyba internista wyczułby jakieś nieprawidłowości podczas badania stetoskopem, a było wszystko dobrze.. Ciśnienie mam w normie, puls też. Nawet teraz, siedząc, odczuwam jakby ciężar w klatce piersiowej i gulę w gardle, oprócz tego nie mam żadnych innych objawów. Czy to może być związane z kręgosłupem? Dodam, że wady budowy u mnie nie stwierdzono do tej pory. Proszę o sugestię, do jakiego lekarza powinnam się udać i czym moje objawy mogą być spowodowane. Bardzo dziękuję!

Witam!
Opisane dolegliwości wymagają diagnostyki różnicowej pomiędzy wolem tarczycy (także zamostkowym) oraz refluksem żołądkowo-przełykowym. Są one dość nieswoiste i uchwycenie ich przyczyny może nie być łatwe jak zapewne Pani zauważyła. Wydaje się, że przyczyna ze strony kręgosłupa jest mało prawdopodobna. W celu uzupełnienia rozpoczętej diagnostyki warto wykonać zdjęcie RTG, TSH oraz ewentualnie USG tarczycy. W przypadku braku nieprawidłowości warto również wykonać endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia) lub 24 godzinną pH-metrię przełyku (najbardziej czuła i swoista diagnostyka refluksu). Wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który pokieruje ewentualną dalszą diagnostyką bądź zleci odpowiednie leczenie. Stwierdzenia odchyleń ze strony tarczycy powinno być konsultowane z endokrynologiem, a w przypadku potwierdzenia refluksu wystarczy leczenie inhibitorem pompy protonowej przez 2-4 tygodnie. Konieczne jest dokładne badanie kliniczne i wykonanie wskazanych badań aby można było powiedzieć coś więcej. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Wymieniane przez Panią dolegliwości mogą występować w przebiegu wielu chorób. Jedną z najbardziej prawdopodobnych jest refluks przełykowy. Dużą rolę w tym rozpoznaniu odgrywa wywiad lekarski, związany z tym kiedy i jak często występują dolegliwości oraz jaki mają one charakter. Może być potrzebna gastroskopia. Ważne jest w przypadku refluksu wdrożenie leczenia inhibitorem pompy protonowej oraz odpowiednia dieta czyli małe posiłki, unikanie tłustych potraw etc. Refluks może rozpoznać lekarz rodzinny, jeśli objawy są typowe. Jeśli będzie on miał wątpliwości, wtedy skieruje na dalsza diagnostykę do gastrologa.

Możliwe jest też występowanie wola tarczycy. Można wykonać badanie USG, ważne jest też badanie palpacyjne tarczycy.

Nie ma wskazań na to, że objawy pochodzą ze strony kręgosłupa. Brak jest typowych bólów z promieniowaniem np. do palców czy ubytków neurologicznych. Poza tym bóle mają całkiem inną lokalizację, także wykonanie obrazu kręgosłupa czy konsultacje z neurologiem nie uznawałabym w tym przypadku za konieczność.

Ciężar w klatce czy uczucie guli w gardle może też czasami być objawem występującym np. w przebiegu depresji maskowanej czyli takiej, w której objawy występują w nietypowej formie i mają charakter somatyzacyjny. Czy uczuciu ucisku w klatce piersiowej towarzyszy uczucie lęku? Jeśli tak może to być objawem nerwicy czy depresji. W pierwszym rzędzie skupiłabym się jednak na wykluczeniu wszystkich przyczyn organicznych, a jeśli nadal nie będzie dało się wyjaśnić dolegliwości, dopiero wtedy można rozważyć konsultację psychologiczną lub psychiatryczną. Depresja czy nerwica nie musza być związane ze stresem w pracy czy w życiu osobistym. Wszystkie przyczyny powstawania tych chorób nie zostały czas poznane.

Proszę zgłosić sie do lekarza. To on może pokierować dalszą diagnostyką, szczególnie tą w kierunku refluksu. Poza tym zbierze on wywiad i weźmie pod uwagę inne diagnozy oraz zbada Panią.