Ucisk w klatce piersiowej oraz gula w gardle i przełyku

Witam! Od dłuższego czasu (2 miesiące, może nieco więcej) odczuwam ucisk w klatce piersiowej i gulę w gardle i przełyku. Mam wrażenie, że ciężko mi oddychać. Doktor rodzinny dał mi skierowanie na gastroskopię z podejrzeniem refluksu i zapalenia żołądka. Dodam, że poziom TSH (robiony przed objawami ucisku) był w normie. Osłuchowo też bez zmian. Co to może być? Czy takie objawy przypadkiem nie maja czegos wspólnego z sercem. Myslałam ze jestem jeszcze za młoda na takie choroby ale może byłam w błędzie Bardzo proszę o sugestię co może mi dolegać i co mam robić dalej. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Wymieniane przez Panią dolegliwości mogą występować w przebiegu wielu chorób. Jedną z najbardziej prawdopodobnych jest refluks przełykowy. Dużą rolę w tym rozpoznaniu odgrywa wywiad lekarski, związany z tym kiedy i jak często występują dolegliwości oraz jaki mają one charakter. Może być potrzebna gastroskopia. Ważne jest w przypadku refluksu wdrożenie leczenia inhibitorem pompy protonowej oraz odpowiednia dieta czyli małe posiłki, unikanie tłustych potraw etc. Refluks może rozpoznać lekarz rodzinny, jeśli objawy są typowe. Jeśli będzie on miał wątpliwości, wtedy skieruje na dalsza diagnostykę do gastrologa.

Możliwe jest też występowanie wola tarczycy. Można wykonać badanie USG, ważne jest też badanie palpacyjne tarczycy.

Ciężar w klatce czy uczucie guli w gardle może też czasami być objawem występującym np. w przebiegu depresji maskowanej czyli takiej, w której objawy występują w nietypowej formie i mają charakter somatyzacyjny. Czy uczuciu ucisku w klatce piersiowej towarzyszy uczucie lęku? Jeśli tak może to być objawem nerwicy czy depresji. W pierwszym rzędzie skupiłabym się jednak na wykluczeniu wszystkich przyczyn organicznych, a jeśli nadal nie będzie dało się wyjaśnić dolegliwości, dopiero wtedy można rozważyć konsultację psychologiczną lub psychiatryczną. Depresja czy nerwica nie musza być związane ze stresem w pracy czy w życiu osobistym. Wszystkie przyczyny powstawania tych chorób nie zostały czas poznane.

Proszę zgłosić sie do lekarza. To on może pokierować dalszą diagnostyką, szczególnie tą w kierunku refluksu. Poza tym zbierze on wywiad i weźmie pod uwagę inne diagnozy oraz zbada Panią.