Uciskowy ból w klatce piersiowej po wypiciu kawy

Szanowny Panie Doktorze, niepokoję się o stan mojego serca, ponieważ po każdym wypiciu kawy ściska mnie w sercu i ból trzyma przez dobrych parę godzin. Proszę o odpowiedź, czy jest to powód aby się martwić, czy np. tylko brak magnezu i potasu w organizmie. Z góry serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Z poważaniem, J. Frei

Witam! Na podstawie opisu trudno określić przyczynę dolegliwości bólowych. Opisywany ból w klatce piersiowej może pochodzić od serca, ale również może być związany z refluksem żołądkowo-przełykowym czy chorobą wrzodową żołądka. Jeśli rzeczywiście mają pochodzenie sercowe, to mogą być wynikiem m.in. zwiększonego zapotrzebowania na tlen na skutek przyspieszonego rytmu serca lub tez mogą wiązać się z zaburzeniami elektrolitowymi. Bardzo cennymi informacjami mógłby być opis charakteru bólu, jego promieniowania, związku z wysiłkiem, spożywanymi pokarmami. W celu zróżnicowania, konieczne jest uzupełnienie wywiadu chorobowego oraz przeprowadzenie badania fizykalnego. Po badaniu fizykalnym warto wykonać badania dodatkowe w szczególności EKG, RTG, lipidogram, glukoza na czczo, jonogram (sód, potas, wapń, magnez). Po wykonaniu tych badań będzie można potwierdzić lub wykluczyć pochodzenie sercowe opisywanego bólu. Podsumowując, w tej chwili nie ma powodu do zmartwienia, ale odczuwane dolegliwości wymagają diagnostyki. Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego. Pozdrawiam serdecznie!