Uczenie korzystania z nocnika 2-letniego dziecka

Mój dwuletni syn od około 3 miesięcy jest odpieluchowywany zarówno w domu, jak i w żłobku. W przedszkolu Opiekunki twierdzą, że syn załatwia się do nocnika, natomiast w domu gdy chodzi w majtkach posikuje i wstrzymuje mocz. Gdy założę mu pieluchę z ulgą robi siku. Czy jest to jakiś powód do niepokoju?

Nie ma powodów do niepokoju, synek ma prawo jeszcze nie siusiać na nocnik. Należy dać mu czas i pozwolić spokojnie, aż dojrzeje do tego nowego zachowania. Pełna niezależność od pieluchy może nastąpić dopiero ok. 3 r.ż. Oczywiście proponuję zachęcać synka, najlepiej poprzez zabawę i rozmawiać z nim o prawidłowym załatwianiu swoich potrzeb (są dostępne książeczki dla dzieci na ten temat np. o Kamyczku, albo Tupciu - Chrupciu), ale bez nacisku. Jeśli jednak będzie to Panią niepokoić proponuję wizytę u psychologa, ma Pani prawo skorzystać z bezpłatnych wizyt w rejonowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.