Uczenie się a chęć jedzenia słodyczy

Dlaczego w momencie gdy mój mózg pochłania dużą ilość wiedzy ( w trakcie nauki ) ciągle mam ochotę na coś słodkiego ?

Dzień dobry. Po pierwsze, dlatego, że jedynym źródłem energii dla układu nerwowego jest glukoza, którą "mózg zużywa" podczas intensywnej pracy umysłowej, a po drugie przekąszanie, szczególnie wysokokalorycznych przekąsek jest dla organizmu naturalnym rozbudzaczem. Wykonywanie monotonnych czynności sprzyja sięganiu po coś do jedzenia, najzwyczajniej po to, aby pobudzić układ nerwowy.
Pozdrawiam.

Wynika to z tego, że mózg potrzebuje energii do pracy a jedynym źródłem energii jest dla niego glukoza, czyli cukier. nie znaczy to jednak, że podczas intensywnej nauki należy zajadać się słodyczami gdyż podnoszą one poziom cukru na chwilę po czym on bardzo szybko spada i trzeba przyjąć kolejną porcję cukru. W celu dostarczenia stałej dostawy energii dla mózgu przed nauką należy spożyć posiłek zawierajacy złożone węglowodany, np. brązowy ryż, kasze, pełnoziarniste pieczywo. To spowoduje powolne wydzielnia glukozy do krwi i zapewni dostawę nergii dla mózgu na 2-4 godziny.