Uczucie bycia obserwowanym a schizofrenia

Boję się że coś jest ze mną nie tak... Praktycznie od zawsze mam uczucie jak by wszyscy czytali mi wmyślach wiedzieli co myśle albo jak by ktoś mnie obserwował w głowie czasem jak by ktos mi gadał ,i czuję jak by we mnie było kilka osób nie wiem jak to innaczej opisać to jest takie dziwne uczucie lub czasem mam uczucie wsumię nie potrafię tego opisać ... boję się że mogę mieć schizofremie albo coś w tym stylu .. Co mam robić chciałabym powiedzieć o tym mamie ale ona nie zrozumie (znam ją) :(

Mgr Agata Kulpa-Kulpińska

Szanowna Pani,
proszę udać się na wizytę do lekarza psychiatry, rozmowa z psychologiem również może być pomocna.
Diagnozę można postawić tylko po bezpośredniej konsultacji.

Pozdrawiam.

Witam Panią. Domyślam się, że opisane przez Panią stany mogą powodować cierpienie i utrudniają funkcjonowanie społeczne. W tym wszystkim pozytywne wydaje się to, że z tego co Pani pisze, zachowany jest krytycyzm do tych objawów, wyrażany w sformułowaniu „jak by”. Ale żeby ustalić co dokładnie się z Panią dzieje wskazana jest konsultacja psychologiczna i/lub psychiatryczna. Trafne rozpoznanie lub wykluczenie pewnych zaburzeń może uspokoić i wyznaczyć drogę dalszego postępowania terapeutycznego, a co za tym idzie poprawić jakość Pani życia.
Jeżeli trudno jest nawiązać porozumienie z Mamą wspólna konsultacja psychologiczna może Paniom pomóc w zrozumieniu się. To co się między Wami dzieje może też być przedmiotem Pani sesji indywidualnych.
Życzę powodzenia, M. Bukowska

Witam,
najlepiej w takiej sytuacji porozmawiac z psychologiem, jest pewne ryzyko, ale to nie musi byc schizofrenia. Choć z pewnością przydałaby się Pani pomoc. Objawy, które Pani opisuje na pewno są uciążliwe i mogą budzić lęk i duże poczucie niepewności. Warto poszukać pomocy psychologicznej. Gdyby potrzebowała Pani dodatkowych wyjasnień bądź rozmowy moze się Pani także kontaktować ze mną, na przykład telefonicznie. Warto pomyślec także o konsultacji u psychiatry w celu wyjasnienia wątpliwości co do diagnozy. Pozdrawiam.

Warto żeby porozmawiał Pan z lekarzem psychiatrą. Opisane objawy rzeczywiście mogłyby wskazywać na zaburzenia z kręgu schizofrenii.
Na pewno jednak jest Panu trudno i warto, żeby pozwolił Pan sobie pomóc. Obecnie leczenie daje bardzo dobre efekty, często całkowite wycofanie objawów i możliwość prowadzenia satysfakcjonującego życia bez lęku. Zachęcam!