Uczucie guli w gardle, problem z samotnym wychodzeniem z domu

Czy to jest nerwica i czy powinnam udać się do lekarza? Mój przypadek jest taki że boje się wychodzić sama z domu, jak wychodzę to musze z kimś. Nie pracuje bo boję się pójśc do pracy. Czasami mam uczucie takiej gulki w gardle utrzymuje się ona dopóki się nie uspokoję albo wezmę leki na uspokojenie. Gdy jestem ze znajomymi to nie mogę napić się herbaty czy kawy bo tak mi się ręce trzęsą.

Witam serdecznie,

Objawy które Pani opisuje są objawami nerwicowymi i związane są z Pani lękowymi myślami na temat sytuacji które wydają się dla Pani trudne lub przerażające. Nie chodzenie do pracy, wychodzenie wieczorem z kimś to przykłady zachowań zabezpieczających które mają na celu uchronić nas przed tym czego się obawiamy. Paradoksalnie niestety powodują one również, że nasz lęk jeszcze bardziej rośnie w siłę gdyż nie stwarzamy okazji aby zobaczyć, ze to czego się boimy jest raczej w zakresie naszych myśli a nie rzeczywistości.
Sugerowałabym kontakt z psychoterapeutą, który nauczy Panią jak radzić sobie w takich sytuacjach po to aby móc swobodnie żyć. Zalecałabym terapię poznawczo - behawioralną.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska

Objawy, o których Pani pisze, mogą towarzyszyć nerwicy. Nie jest jednak możliwe postawienie diagnozy bez osobistego kontaktu z lekarzem bądź psychologiem. Ważne jednak jest też to, że odczuwa Pani silny dyskomfort i bez względu na diagnozę jest to wskazanie do podjęcia psychoterapii.

Myślę, że w Pani sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby podjęcie terapii np. w nurcie poznawczo-behawioralnym. Przede wszystkim powinna Pani uświadomić sobie, że posługuje się Pani nieadekwatnym zestawem pojęć i definicjami, które niechcący wyrządzają Pani krzywdę. Jeśli chce Pani to trwale zmienić, proszę udać się do psychologa, bo to co Pani stworzyła we własnej głowie, zostało stworzone przez Pani podświadomość na bazie dostępnych jej doświadczeń, z tym, że te doświadczenia, które są dostępne Pani podświadomości są tylko wycinkiem prawdy o sobie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to wycinek zniekształcony i błędny. A jeśli buduje Pani obraz siebie na podstawie garści fałszywych i błędnych faktów, to czy nie jest oczywiste, że będzie on równie fałszywy i błędny? Proszę skorzystać z bezpośredniej konsultacji u psychologa np. w Poradni Zdrowia Psychicznego w ramach NFZ. Mam nadzieję, że dzięki pomocy psychologicznej rozwiąże Pani swoje obecne problemy.

Życzę Pani powodzenia!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl