Uczucie niepokoju i kołatanie serca

Witam. Od jakiegoś czasu mam ciągły niepokój w sobie takie uczucie napięcia, lęku i jakby mnie ,,gonił czas" a także kołatanie serca i przyspieszony puls.Jestem też ciągle zmęczona i bez energii. Jaka może być tego przyczyna? Dziękuję.

W pierwszej kolejności zalecam konsultację u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku wykluczenia podstaw somatycznych/ organicznych zalecam konsultację psychologiczną.

Podobne objawy wskazują często na zaburzenia lękowe (nerwicowe), jednak, żeby postawić diagnozę najpierw konieczne jest wykluczenie somatycznych przyczyn objawów (chorób somatycznych). Dlatego zachęcam do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu- być może zleci badania lub inne konsultacje. Jeśli wykluczy chorobowe przyczyny, warto zwrócić się o pomoc do psychologa i pracować nad zmianą.

Przyczyn objawów, o których Pani pisze może być wiele. Ze względu na dział, w którym dodaje Pani pytanie rozumiem, że podejrzewa Pani podłoże psychogenne? Radzę w takim przypadku skonsultować się z psychiatrą lub psychologiem. Doraźnie w chwilach zwiększonego niepokoju może Pani stosować relaksację.