Uczucie obecności ciała obcego w gardle u 31-letniej osoby

witam mam pytanie od 3 dni dziwnie sie czuje połykam sline jakby mi cos przeszladzala jakis czop czy nerwica bo nastop mysle i mam z tylu bialy nalot i zolty na kocnu jezyka i jak polykam sline tak jak bym cos tam czuła ja juz mysle co to jest czy to tak od gardla sie zaczyna czy to guz zaraz czarne mysli a gardlo okik

Witam,

Z Pani opisu wynika, że ewidentnie wpadła Pani w "błędne koło lękowe". Pani katastroficzne myśli o tym, że może to być jakaś choroba powodują wzrost lęku i za tym narastanie zwracania uwagi na gardło, sprawdzanie czy to uczucie nadal jest, być może częstsze przełykanie śliny. Tym samym jeszcze bardziej zaczyna Pani być uważna czy wszystko w porządku z Pani gardłem i tym bardziej się Pani stresuje obawami co może być przyczyną. Koło się zamyka i w związku z tym czuje Pani ogromny dyskomfort zarówno fizyczny jak i psychiczny. Zamiast się zamartwiać i tworzyć w głowie scenariusze które przerażają proszę udać się do lekarza aby wypowiedział się na temat stanu Pani gardła. Wtedy będzie można stwierdzić na ile jest to mechanizm nerwicowy. W drugiej kolejności, jeżeli okaże się, że to nerwica warto byłoby udać się do psychoterapeuty aby nauczyć się radzić sobie z myślami katastroficznymi.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

Witam,
proponuję w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego. Po ewentualnych badaniach i dalszych konsultacjach, gdy wykluczy się nieprawidłowości chorobowe, a objawy będą się nadal utrzymywać, może pani udać się na konsultację do psychoterapeuty. Najpierw jednak lekarz.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
www.poznacsiebie.pl