Uczucie osłabienia, zawroty głowy i problemy z zasypianiem po utracie wagi

Witam mam 21 lat 165 cm wzrostu i obecnie waże 50 kg. W maju wazylam 53/54 kg, zaczełąm ćwiczyć i pod koniec czerwca waga spadla mi do 50 kg w lipcu znow skoczyła do 52kg natomiast tydzien pozniej spadla do 49 kg.Czuje sie oslabiona, kreci mi sie w glowie i mam problem z zasypianiem. Kiedys zawsze wazylam 55 kg i szybko tylam a teraz nie moge przytyc.Dodam ze od dziecka mam bardzo niskie cisnienie ok 80/90 górne na 60 dolne puls ok 70 i codziennie rano pije kawe czasami nawet kilka dziennie.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podane wartości niskiego ciśnienia są dość typowe dla młodych, szczupłych kobiet. Tym nie powinna się Pani zatem niepokoić. A propos pozostałych opisanych objawów sugerowałabym wykonanie podstawowych badań oraz TSH. Takie dolegliwości mogą być bowiem wynikiem anemii lub zaburzeń funkcji tarczycy.

Prawdopodobnie pije Pani zbyt mało płynów - należy wypijać przynajmniej 2 litry na dobę - wtedy jest szansa na podniesienie ciśnienia. Niestety, mocna kawa, mocna herbata, alkohol, działają moczopędnie, więc nie można ich brać pod uwagę ("codziennie rano piję kawę, czasem nawet kilka dziennie"). Puls wydaje się być prawidłowy (norma 60-70), więc chyba nie wchodzi w grę nadczynność tarczycy.