Uczucie oszołomienia i problemy ze wzrokiem pół roku po przyjęciu LSD

Witam. Kilka lat temu zażyłem LSD (pół papierka) i konkretnie od tego momentu coś stało mi się z głową. Czuję się, jakbym był lekko oszołomiony, skacowany, wydaje mi się, że źle widzę (tak jakby za szybą, choć wzrok jest dobry), czasem zakręci mi się w głowie, czasem przejdą jakby dreszcze w środku głowy, ciężko to opisać. Nie biorę żadnych narkotyków (kiedyś paliłem sporo marihuany). Leczyłem się u neurologa, lecz badania eeg, rezonans wychodziły dobrze, bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Co robić? Może znają Państwo jakiegoś lekarza w Warszawie, który mógłby pomóc? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nie jest łatwo zinterpretować Pańskie objawy, są bardzo niespecyficzne i nie wskazują na żadną konkretną jednostkę chorobową. LSD może wywoływać stany psychotyczne (np. omamy, urojenia) lub inne zaburzenia psychiczne. U części osób zaburzenia takie nie ustęują i przechodzą w postać przewlekłą. Istnieje oprócz tego zjawisko przebłysków - "flashbacks", które są w postaci np. niespecyficznych wrażeń wzrokowych bądź innych niespecyficznych wrażeń. Zjawisko to może być prowokowane przez marihuanę, alkohol. Ustępują one zazwyczaj po kilku tygodniach, miesiącach od zażycia środka halucynogennego, ale bywają przypadki, że trwają dłużej.

Istnieje prawdopodobieństwa, że u Pana istnieje, któreś z wymienionych powikłań. Prawidłowe badanie u neurologa (bo wnioskuję, że neurolog żadnych odchyleń nie uchwycił u Pana), EEG, rezonans wskazują raczej, że nie ma żadnego podłoża organicznego tych objawów. Pisząc, że ma Pan prawidłowy wzrok, wnioskuję, że badania okulistyczne również były bez odchyleń.

Wydaje mi się, że przydatna byłaby konsultacja lekarza psychiatry oraz ewentualnie psychologa (najlepiej specjalizującego się w uzależnieniach). Niestety, na podstawie samych przedstawionych objawów bardzo trudno jest ustalić konkretne potępowanie terapeutyczne.

Serdecznie pozdrawiam!