Uczucie parcia na stolec w ciąży - co robić?

Witam!

Mam problem. Otóż jestem w 14 tyg. ciąży i od poniedziałku zaczęłam się źle czuć... zaczęły się bóle w podbrzuszu identyczne z bólami jakie miałam gdy miała "brzydki" mocz. Zaczęłam brać żurawinę w tabletkach i pić herbatkę z żurawiny i jest lepiej, ale teraz od kilku dni odczuwam ciągłe parcie na stolec.

Idę do toalety ale nic się nie dzieje. To na pewno nie jest zatwardzenie bo nawet jak się załatwię to znów odczuwam to samo jakbym w ogóle nie była w toalecie... zastanawiam się czy to może być związane z jakimś nieprawidłowym przebiegiem ciąży czy może też z hemoroidami z którymi miałam niewielki problem... ale nigdy wcześniej się tak nie czułam.

Wizytę u ginekologa mam dopiero 15 listopada i nie dam rady jej już przesunąć na wcześniejszy termin gdyż wszystkie są zajęte. Nie bardzo wiem co mam robić?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Uczucie parcia na stolec pojawia się czasem w późniejszej ciąży i związane jest z uciskiem główki dziecka na odbytnicę. W Pani przypadku za ten ucisk może też już teraz odpowiadać powiększona macica. Przyczyną może być też mimo wszystko zaparcie, które często towarzyszy zajściu w ciążę. Przewód pokarmowy może tak reagować na zmiany hormonalne związane z ciążą. W takim wypadku powinna Pani jeść pokarm zawierający dużo błonnika, warzywa i owoce oraz pić dużo płynów, które mogą rozluźnić stolec i zwiększyć jego masę, ułatwiając wypróżnienie.

Pozdrawiam serdecznie!