Uczucie pulsowania w brzuchu i negatywne testy ciążowe

Co to może być?Od ponad miesiąca wyczuwam pulsowanie w brzuchu nad pępkiem gdy się położę na plecach wyraźnie widać jak unosi mi się brzuch w górę i w dół.To nie ustaje.Czytałam że to może być tętniak aorty lub ciąża. Mam 19 lat robiłam 3 testy wyszły negatywne a miesiaczkę mam chociaż słabszą więc raczej nie.Rownież dowiedziałam się że tak może być u szczupłych osób chociaż niepokoi mnie to.Nie wiem co robić.Proszę o odpowiedzieć co to może być.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli pulsuje, z pewnością nie jest to ciąża. Rzeczywiście objaw taki daje tętniak aorty brzusznej, jednak ich występowanie u tak młodych osób jest niezwykle rzadkie. Jeśli jest Pani bardzo szczupła to jest możliwe zaobserwowanie pulsacyjnego ruchu aorty przeniszącego się przez tkanki. Dla pewności jednak powinna Pani zostać zbadania przez lekarza rodzinnego. Prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju, jednak wyłącznie osobisty kontakt z lekarzem, jest w stanie to potwierdzić.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza, tylko na podstawie badania lekarskiego będzie można postawić rozpoznanie i zlecić badania dodatkowe. Ciążę można wykluczyć, u osób szczupłych tętnienie brzucha podczas leżenia może być widoczne i sam fakt nie świadczy jeszcze o chorobie.