Uczucie samotności u 18-latka

Witam Mam 18 lat a mój problem to samotność. Nigdy nie miałem dziewczyny mimo że bardzo bym chciał, jestem nieśmiały co mnie blokuje do zgadywania na ulicy i próbuje czasami tylko w internecie gdzie skutki tego są na prawdę kiepskie. Moja rodzina jest w komplecie, rodzice żyją razem i wszystko jest ok, więc to nie ma raczej nic wspólnego. Mnie interesuje jak poradzić sobie z moim problemem samemu, ponieważ nie stać mnie na wizyty u psychologa i chciałbym tego raczej uniknąć. Pozdrawiam

Być może przyczyna nieśmiałości jest niska samoocena i poczucie wartości? Trudności w podejmowaniu wyzwań i konfrontacji z lęku przed negatywna ocena społeczna i odrzuceniem? Warto się temu przyjrzeć. Znalezienie przyczyn niepowodzeń w relacjach ukierunkuje zmianę, a tym samym pozwoli na lepsze radzenie sobie w kontaktach z ludźmi i zawieranie satysfakcjonujących relacji.

Witam. Dodam, że warto zacząć otwierać się na innych ludzi, wychodzić jak najczęściej z domu i szukać nowych znajomości. Można np. zapisać się na jakieś kursy, siłownię, znaleźć hobby, które można realizować itp. Pozdrawiam